BiH

Ustavni sud BiH odgodio odluku o Schmidtovim izmjenama izbornog zakona

Sud je odlučivao po zahtjevu Željka Komšića, koji smatra da je visoki predstavnik izvršio direktni udar na demokratiju u BiH

FOTO: USTAVNI SUD BIH
FOTO: USTAVNI SUD BIH

Ustavni sud BiH je na 131. plenarnoj sjednici koja je trajala dva dana odbio prijedlog za izricanje privrmene mjere i odgodio donošenje odluke o zahtjevu Komšića koji se odnosi na izmjene Ustava Federacije BiH i Izbornog zakona koje je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt namenuto u izbornoj noći 2. oktobra.

Nametnute odluke, primjenjuju se na rezultate ovogodišnjih Općih izbora, a Komšić smatra da je time visoki predstavnik izvršio i direktan udar na demokratiju u Bosni i Hercegovini, što je obaveza iz Ustava BiH te na taj način je doveo u zabludu sve glasače u njihovoj namjeri da svojim glasom izaberu svoje izabrane predstavnike u zakonodavne organe vlasti koje su željeli, posebno u domove naroda koji se biraju indirektno kroz kantonalne skupštine.

Odluke Ustavnog suda BiH glasi:

U 27/22 – u ovom predmetu, u kojem su podnosioci zahtjeva Željko Komšić, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, i Šefik Džaferović, u vrijeme podnošenja zahtjeva predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, zatražili ocjenu ustavnosti odluke visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu od 2. oktobra 2022. godine, Ustavni sud je na ovoj sjednici isključivo razmatrao i odlučivao o zahtjevima podnosilaca za donošenje privremene mjere. Ustavni sud je odlučio da odbije zahtjeve za donošenje privremene mjere. Prema mišljenju Ustavnog suda, podnosioci zahtjeva nisu jasno naveli, van apstraktnog nivoa, koje vrste nenadoknadive štete bi mogle nastati ako bi osporeni akti ostali na snazi do rješenja spora, niti su dostavili dokaze o opravdanosti svojih zahtjeva. Baš kao što podnosioci zahtjeva pretpostavljaju da bi primjena osporenih akata do rješavanja njihovih zahtjeva mogla imati negativne posljedice po vladavinu prava, moglo bi se tvrditi i suprotno – da bi prihvatanje zahtjeva podnosilaca zahtjeva za donošenje privremene mjere moglo imati negativne posljedice po vladavinu prava. Ustavni sud smatra da u ovoj fazi ovi argumenti nisu konkretizirani. Ipak, na osnovu člana 64.1. Pravila, Ustavni sud može, na vlastitu inicijativu ili na zahtjev podnosioca zahtjeva ili apelanta, odrediti svaku privremenu mjeru za koju smatra da je treba donijeti u interesu stranaka ili pravilnog vođenja postupka, naročito ako to može dovesti do nenadoknadive štete. Sud je svjestan mogućih posljedica da implementacija izbornih rezultata na osnovu osporene odluke visokog predstavnika može dovesti do situacije gdje bi se izbori ili imenovanja morali ponovo razmotriti ako Ustavni sud dođe do konačnog zaključka da odluka visokog predstavnika nije u skladu sa Ustavom. Prema mišljenju Ustavnog suda, to ne stvara nenadoknadivu štetu, zato što se, ipak, može ispraviti.

Iduća plenarna sjednica Ustavnog suda Bosne i Hercegovine biće održana u januaru naredne godine.

Prihvati notifikacije