Svijet

Ukrajinski grad pretvoren je u klaonicu. Najkrvavija bitka bjesni već šest mjeseci

Prošlog petka kamera ukrajinskog drona zumirala je ruskog vojnika kako se krišom kreće među drvećem na rubu grada.

FOTO: EPA-EFE
FOTO: EPA-EFE

Još jedan neprijateljski napad bio je u toku u istočnom ukrajinskom gradu Bahmutu. Pilot drona označio je koordinate, a zatim ih satelitskom vezom poslao zapovjednicima topništva.

U roku od nekoliko minuta ukrajinske granate pogodile su kuće oko kojih su se Rusi skrivali. Na ekranu operatera drona vidjelo se kako se tiho diže dim pogodaka, piše The New York Times.

Kasnije tog dana, međutim, oklopno vozilo izletjelo je iz istočnog dijela grada vozeći ranjene ukrajinske vojnike prema stabilizacijskoj točki na zapadu. I ukrajinska vojska je trpjela udarce.

Ovo je sumorna pat-pozicija koja je poprimila ritam borbe za naslov boksačkog prvaka u teškoj kategoriji, pri čemu obje strane idu do svojih granica u jednoj od najdužih bitaka u ratu.

To je u suprotnosti s ukrajinskom strategijom na drugim dijelovima bojišnice, gdje je uspjeh ostvarila izbjegavajući izravne sukobe i oslanjajući se umjesto toga na spretne manevre, varke i dalekometno oružje koje je osigurao Zapad kako bi natjerala Ruse na povlačenje.

Dva najsramotnija poraza Putina

U ranijoj fazi rata ukrajinsko vodstvo bilo je dvosmislenije u pogledu velikih bitaka kao oko Bahmuta. U rijetkom trenutku javne dvojbe u samog sebe, predsjednik Volodimir Zelenski razmišljao je o tome je li smrt oko 100 ukrajinskih vojnika dnevno u Severodonjecku i Lisičansku bila vrijedna borbe za dva već uništena grada.

Ali ovaj put nije bilo dileme. A nova istraživanja sugeriraju da smrtonosna urbana borba prošlog ljeta nije bila tako besmislena kao što se u to vrijeme činilo.

Analiza dvojice vodećih vojnih analitičara koju je prošli mjesec objavio Institut za vanjskopolitička istraživanja opravdala je iscrpljujuće borbe. Oštra bitka oslabila je rusku vojsku toliko da dva ukrajinska jesenska protunapada uspiju, napisali su analitičari Rob Lee i Michael Kofman. Te su ofenzive, u regijama Harkiv na sjeveru i Herson na jugu, donijele dva najsramotnija poraza ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.

“Količina municije koju je Rusija potrošila i žrtve koje je pretrpjela osudile su rusku vojsku na neuspjeh”, rekao je Lee u intervjuu. Hoće li Bahmut igrati sličnu ulogu prije očekivanih proljetnih ofanziva Ukrajine ovisi o mnogim varijablama, rekao je, uključujući i koliko vojnika Rusija može poslati nakon mobilizacije prošle jeseni.

Strateška vrijednost Bahmuta je diskutabilna

Žestoke borbe nastavile su se u ponedjeljak duž linije fronta koja se proteže od Bahmuta sjeveroistočno prema gradu Soledaru, pri čemu su Rusi tvrdili da su zauzeli obližnje selo, a Ukrajina je objavila da je odbila ruske napade na sam Soledar.

Zamjenica ukrajinskog ministra odbrane Hanna Maljar napisala je u objavi na Telegramu da se nakon neuspješnog pokušaja zauzimanja Soledara i kasnijeg povlačenja neprijatelj pregrupirao i pokrenuo još jedan snažni napad. “Ukrajinske snage su hrabro branile svaki pedalj”, napisala je Maljar. U ponedjeljak je u Pentagonu viši američki vojni dužnosnik opisao borbu oko Bahmuta kao zaista žestoku, u kojoj obje strane daju sve od sebe.

Strateška vrijednost Bahmuta je diskutabilna, ali ima simboličku važnost za obje strane. Za Rusiju bi njegovo zauzimanje bilo najznačajniji uspjeh u posljednjih nekoliko mjeseci. S ukrajinske strane, dugotrajna bitka i veliki gubici pretvorili su Bahmut u nacionalni simbol prkosa. Zelenski je grad spomenuo u nastupu pred američkim Kongresom u decembru i predao tadašnjoj predsjednici Zastupničkog doma Nancy Pelosi ukrajinsku zastavu koju su potpisali vojnici koji se bore u Bahmutu.

Imperativ da se Bahmut održi, kako kažu Ukrajinci, ipak nosi određene rizike, upozoravaju analitičari govoreći da bi mogao pomutiti vojnu prosudbu i potencijalno odgoditi povlačenje ako ono postane neophodno.

Pat-pozicija

Gledan odozgo, na monitoru pilota drona, Bahmut tiho klizi u nijansama smeđih blatnih cesta, sivih ruševina kuća i bijelog dima koji se diže iz požara. Pat-pozicija je pretvorila pojas ruševina i izrovana, blatnjava polja na istočnom rubu grada u prizore koji podsjećaju na Prvi svjetski rat: krateri od granata su na svakom koraku, napuštena tijela ruskih vojnika leže uokolo, a ukrajinske trupe često se žale na smrad.

“Ovo je mjesto poput Verduna u Prvom svjetskom ratu, gdje svaka strana pokušava iskrvariti onu drugu”, rekao je general-pukovnik Frederick Hodges, bivši američki zapovjednik u Ecropi, o bici kod Bahmuta koja bjesni već gotovo šest mjeseci.

Prelet bespilotne letjelice nad pustoši u četvrtak zabilježio je tipičnu scenu: dva ruska tijela leže na bojnom polju pokraj topničkog kratera. “Izgleda kao apokalipsa”, rekao je Oleksij Kondakov, ukrajinski vojnik koji je u decembru napustio Bahmut.

U gradu je ostalo nekoliko civila, većina na manje oštećenoj zapadnoj obali male rijeke Bahmutovke, koja dijeli Bahmut. Istočne četvrti su pune srušenih i spaljenih kuća.

Vojnici se navikavaju na rutinu. Prošlog petka ekipa Ukrajinaca jurila je blatnjavom ulicom u SUV-u, ušla u dvorište i stala uz zid s puškama na gotovs, baš kao što to čini gotovo svakodnevno, prenosi Index.