Ekonomija

Udruženje poljoprivrednih proizvođača FBiH poziva Ahmeda Džubura da podnese ostavku

Nakon telefonskog saopštenja za Dnevnik FTV gospodina Ahmeda Džubura, predsjednika Odbora za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Zastupničkog doma FBiH, reagiralo je Udruženje poljoprivrednih proizvođača FBiH.

FOTO: OSLOBOĐENJE
FOTO: OSLOBOĐENJE

Oni upućuju demant i poziv na ostavku gospodina Džubura kao zastupnika u parlamentu Federacije BIH sa napomenom da vrati sva primanja isplaćena kao zastupniku, kao i mjesto predsjednika Odbora za poljoprivredu parlamenta FBiH.

Redakciji portala Bosnainfo Udruženje poljoprivrednih proizvođača FBiH poslalo je demant koji prenosimo u cijelosti:

“Svojom izjavom gospodin Džubur je pokazao da nije relevantna, reprezentativna i kredibilna osoba da uopće komentariše poljoprivredu te da obavlja poslove profesora na Mediteranskom fakultetu Mostar. Dok se kompletan svjet bori sa teškoćama u poljoprivredi gospodin Džubur se bori za lične interese.

Njegovo dosadašnje pojavljivanje u javnosti je koristilo samo za njegove lične interese. Svake godine vrši pritisak na ministarstvo kada se usvaja program poticaja i tendenciozno traži samo za svoje biračko tijelo. To je dokazao i kršenjem poslovnika Parlamenta FBiH ne dopuštajući prisustvo sjednicama Odbora za poljoprivredu Udruženjima koja nisu naklonjena njegovom razmišljanju. Podsjećamo gospodina Džubura da nismo zaboravili njegovu turneju po kantonima, ispijanje viskija, raznih mezetluka koji su fakturisani ministarstvima (informacija poznata medijima i objavljena)Napominjemo gospodina da smo upoznati za njegovo lobiranje da bude imenovan za direktora Zavoda za poljoprivredu FBIH”, navodi se u poruci Udruženja poljoprivrednih proizvođača FBiH.

Ako Vlada FBiH do kraja augusta ne intervenira s barem dvadeset miliona maraka, poljoprivredna proizvodnja je pred nestankom, poručili su članovi poljoprivrednih udruženja iz sedam kantona sa sastanka u Travniku.

Podsjetimo, Džubur je za FTV poručio: „106 miliona maraka poticajnih sredstava, plus 4 miliona subvencija za gorivo u poljoprivredi – to je dramatično povećanje. Daleko je veći budžet u FBiH nego u RS-u“, objašnjava Džubur.

Džubur ističe da se mora mijenjati odnos u raspodjeli, jer izdvajanja za svježe mlijeko četiri puta nadmašuju iznos poticaja za animalnu proizvodnju čiju cijenu uz nepostojanje kontrole tržišta te anarhiju u smislu plasmana u konačnici plaćamo svi: „Bezobrazluk pojedinih udruženja graniči sa predatorstvom i direktni je uzrok devastiranja i potpunog dovođenja u nevjerovatno loš položaj pojedinih segmenata biljne proizvodnje“.

Zbog toga smo svi na gubitku te u stalnoj ovisnosti o uvozu, ali i sve češćih najava protesta i odustajanja od poljoprivredne proizvodnje. Krajnje je vrijeme da poljoprivreda, umjesto kupovine glasova, postane istinska privredna grana.