Ekonomija

U teoriji poreza postavlja se pitanje koji su porezi bolji ili gori?

Prof. dr. Izudin Kešetović, ekonomski stručnjak poslao je portalu Bosnainfo svoju kratku analizu o porezima, potezima vlasti u oblasti ekonomije, ali i iznio stav šta ova nova vlast mora uraditi.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

U nastavku pročitajte mišljenje uglednog profesora:

U teoriji poreza postavlja se pitanje koji su porezi bolji ili gori? Postoji ” nepisano” pravilo da su stari porezi bolji od novih. Historija civilizacije je historija poreza. Jedino su “socijalisti utopisti” objašnjavali da neće biti novca i poreza.

Prve socijalističke zemlje su to na kratko pokušale uvesti. U ideološkom smislu bilo je tu brojnih inovacija počev od odnosa prema vjeri, vlasništvu i sistemu upravljanja. Porezi su uvijek bili u fokusu. Prividno ili stvarno. Sa više osjećaja ili potpuno bez osjećaja. Zašto danas u vrtlogu krize tom pitanju se moramo vratiti? Odgovor je jasan i sam se nameće. Država je nemoćna u uslovima velike inflacije i nezaposlenosti. Rastu cijene. Raste nezaposlenost.

Formulu za to stanje prije 100 godina je dao John Maynard Keynes. Od 30 do 70 godina 20 vijeka kejnijizam sa fiskalnom politikom je obilježio cijelu jednu epohu. Nakon 70 – tih godina 20 vijeka moneterizam i učenje Miltona Fridmana je uspostavilo novi sistem važenja i vođenja ekonomske politike.

Koliko god bilo dosadno pratiti burne ekonomske promjene moramo reći da nam se sve ponovo vraća. Upravo je to razlog da pišem ovaj tekst koga se nikoga ne tiče. Tiče ga se kao lanjski snijeg. Ovaj novi je pao u Sarajevu 20. novembra 2022.godine. Ako je po snijegu onda je pao i da “svaka zvijer pokaže trag”. Naime, država je bez vlasti. Ista se nije nikako ili u punom kapacitetu uspostavila u BiH punih 4 godine.

Pročitajte još

Svaka vlast će morati početi i završiti sa porezima. I dok se koplja lome u lovu za “nezaobilazne i preletače” u zakonodavnoj vlasti sve ostalo je na čekanju. Na čekanju su i porezi. Čak niko ne spominje novi porez. Dobio je naziv windfall tax. Nešto slično što smo imali u vrijeme pandemije, lockdown. Narod se bio naviko, a vlast nastavila. Za to vrijeme budžeti puni i dijeli se “kapom i šakom”. U našim rudarskim i radničkim krajevima vlada mišljenje “siromahu je dobro kada mu i praška uleti…”. Ispade tako. Penzioneri dobiše 11% i šute. Nezaposleni 100 KM. Radnici novi minimalac. I kada se sve sabere vidi se da je inflacija porez za siromašne. Tako piše u knjigama. Najčešće je bila izazvana “kvarenjem novca”. Slično je i sada.

Dosta se naštampalo tog “helikopterskog novca”. Na nesreću ili sreću u BiH to nije išlo. Mnogi su “zameračili” da potroše milijarde eura i ostalih zlatnih valuta i zlata koji su u deviznim rezervama. Danas je slika sa porezima drugačija. Državi treba novac. Pitanje je zašto? I prije nego što skočimo treba reći “hop”. Ovaj dodatni porez koji ga zovu windfall tax bio bi dobar. Isto kao kada su zaključali one sa 65+ i uveli lockdown. Međutim, u BiH je to nemoguće sprovesti. Niko ne ukida akcize na naftu zbog “četvrte ruke”. Da ne bi Visokog predstavnika ne bi bilo ni izbora, jer je državni ministar finansija zaključao budžet. Sve u svemu vlast je zbog novca. Ova nova prvo mora otključati poreze i doprinose, a onda pripadnosti i raspodjelu javnih prihoda. Mora ozbiljni prekinuti praksu dijeljenja javnih prihoda bez analize učinaka. I na kraju sve se svodi na novu priču kome uzeti i kome dati. Porezi i doprinosi čekaju kao “zapeta puška”.

Prihvati notifikacije