Kampanja je organizovana ispred Vječne vatre, u saradnji JU Srednje medicinske škole Jezero Sarajevo i Zavoda za javno zdravstvo FBiH, Zavoda za javno zdravstvo KS i Udruženja oboljelih od dijabetesa.
Prim. dr. Emina Kurtagić – Pepić iz Zavoda za javno zdravstvo KS kazala je da postoji više načina za prevenciju bolesti, a najznačajniji utjecaj imaju fizička aktivnost, posebno kod djece i zdrava ishrana.
“Na kraju, kada se bolest pojavi, prevencija znači redovne sistematske preglede, kontrolu šećera u krvi što smo mi danas i priredili povodom obilježavanja ovog dana ispred Vječne vatre. Pored promotivnog materijala građani mogu besplatno izmjeriti šećer u krvi, stepen saturacije, odnosno nivo kisika u krvi i izmjeriti krvni pritisak”, kazala je Kurtagić – Pepić.
Ističe da je rano prepoznavanje ove bolesti ključno za uspješno liječenje.
“Postoji pozitivna porodična anamneza, odnosno urođena predispozicija za oboljevanje od bolesti kod porodica gdje neko od članova ima dijabetes. Svakako je važno vršiti stalni nadzor, preferirati zdrave navike i na neki način djelovati preventivno, jer je to bolest koja se zaista može prevenirati”, kazala je.
Svjetski dan dijabetesa (šećerne bolesti) obilježava se svake godine 14. novembra, kao najveća svjetska kampanja podizanja svijesti o dijabetesu. Ovaj dan je postao službeni dan Ujedinjenih naroda (UN) 2006. godine, a obilježava se na rođendan Fredericka Bantiga, koji je zajedno s Charlesom Bestom 1922. godine otkrio inzulin.
Svjetski dan dijabetesa pruža priliku za podizanje svijesti o šećernoj bolesti kao globalnom javnozdravstvenom problemu i poticanja kolektivnih i individualnih aktivnosti koje su potrebne za poboljšanje prevencije, dijagnoze i liječenja ove bolesti.
Ovogodišnja tema obilježavanja Svjetskog dana dijabetesa “Rušimo barijere, premostimo nedostatke”, usmjerena je na bitnost smanjenja rizika od dijabetesa i osiguravanja da svi oboljeli od šećerne bolesti imaju pristup ravnopravnom, sveobuhvatnom, pristupačnom i kvalitetnom liječenju kao i zdravstvenoj zaštiti.
Diabetes mellitus (šećerna bolest, dijabetes) je hronična bolest iz grupe poremećaja metabolizma. Nastaje kada gušterača više ne luči dovoljno inzulina ili ne iskorištava postojeći inzulin. Ovakvo stanje dovodi do hiperglikemije – povišenog nivoa šećera u krvi, čije dugotrajno prisustvo može dovesti do oštećenja tkiva, organa i za posljedicu imati ozbiljne komplikacije.
Faktori koji mogu povećati rizik od razvoja šećerne bolesti su prekomjerna tjelesna težina (80 posto osoba sa šećernom bolesti tipa 2 imaju prekomjernu tjelesnu težinu); starost (u dobi iznad 40 godina učestalost šećerne bolesti raste); nedostatak fizičke aktivnosti; nasljedni faktori – genetska predispozicija; pojava dijabetesa u trudnoći; smanjena tolerancija na glukozu te dugotrajna izloženost stresu.