Svijet

U SAD-u otkriven prvi slučaj dječije paralize nakon deset godina

Američki zdravstveni zvaničnici potvrdili su prvi slučaj dječije paralize za posljednjih deset godina nakon što je jednom odraslom žitelju New Yorka utvrđena dijagnoza poliomijelitisa.

FOTO: SCREENSHOT/ILUSTRACIJA
FOTO: SCREENSHOT/ILUSTRACIJA

Testiranje je pokazalo da slučaj veoma zaraznog polio virusa, koji je zabilježen u okrugu Rokland možda vodi porujeklo van SAD, navelo je Ministarstva zdravlja savezne države New York, a prenosi Reuters.

„Sada ispitujemo porodicu i bliske kontakte ove osobe kako bismo procijenili rizike za zajednicu“, rekla je na konferenciji za novinare komesarka za zdravstvo okruga Rokland, naglašavajući da pacijent više nije zarazan.

U saopštenju ministarstva navodi se da je osoba inficirana tipom 2 poliovirusa koji dolazi iz oralne polio vakcine koja je korišćena u velikom broju zemalja, ali u SAD nije korišćena od 2000. godine.

Inertna poliomijelitis vakcina koja se u SAD daje u tri doze obezbjeđuje imunitet od gotovo 100 odsto, navodi britanska agencija.

Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), koji su potvrdili dijagnozu dječije paralize naveli su da od 1979. nije zabilježen nijedan slučaj koji je nastao u SAD. Naime, posljednja poznata infekcija poliomijelitisa bilo koje vrste povezana je sa oralnom vakcinom iz 2013. godine, saopštila je agencija.

Poliomijelitis je često asimptomatičan, ali može izazvati simptome slične gripu kao što su bol u grlu, groznica, umor i mučnina, saopštio je CDC.

U malom broju slučajeva, virus može da napadne nervni sistem i izazove trajnu paralizu.

Za poliomijelitis ili dječiju paralizu nema lijeka, ali infekcija se može spriječiti vakcinacijom.

Primjenom masovne vakcinacije slučajevi dječije paralize su u razvijenom svijetu dramatično redukovani.

Svjetska zdravstvena organizacija i UNICEF su 1988. započeli kampanju iskorjenjivanja ove bolesti.

Prva vakcina protiv djecije paralize postala je dostupna 1955. godine.