BiH

U Mostaru se postavlja 76 nadzornih kamera: Bit će pokriveno i Partizansko groblje

Prema planu projekta sistema videonadzora MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona, do kraja godine na području Mostara trebalo bi biti postavljeno 76 kamera koje bi trebale povećati sigurnost građana, a uskoro će biti i na ulazu na Partizansko groblje koje je ćesto meta vandala.

FOTO: DRAGAN MARKOVINA / FACEBOOK
FOTO: DRAGAN MARKOVINA / FACEBOOK

Dosad je na području grada Mostara implementirano više od pola, od ukupno predviđenih 76 kamera, kojima su pokrivene ključne tačke, a koje su policiji interesantne s aspekta kriminala, odnosno sigurnosti građana – izjavio je ministar unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona Slađan Bevanda.

Prema njegovim riječima, u Mostaru je predviđeno i pet radara za mjerenje prekoračenja brzine koje je policija, prema svojoj procjeni i u saradnji s lokalnom zajednicom, postavila ili će postaviti na kritične tačke.

Naime, donedavno su u Mostaru bila samo dva radara za prekoračenje brzine, i to na novoj gradskoj magistrali, na izlazu, i kod poslovne zgrade “Projektant” te jedan mobilni radar u vozilu.

Nova tri radara na području Mostara te po jedan ili više u ostalim općinama HNK.

– Moderni visokosofisticirani radari koji mogu pratiti promet na nekoliko traka u isto vrijeme bit će do kraja godine postavljeni i u Ulici kralja Tomislava i na novoj dionici ceste kod Kantonalnog suda te jedan na magistrali u Vrapčićima – kazao je ministar Bevanda.

Po njegovim riječima, također će sve općine, izuzev Ravno, u HNK-u biti pokrivene s barem jednim ili dva radara za kontrolu brzine.

Radari, po jedan, će naime biti postavljeni i u Stocu, Čitluku, Jablanici, Prozoru-Rami i Konjicu, dok su u Čapljini već postavljena dva, a predviđeno je i nekoliko mobilnih.

Ministar Bevanda je napomenuo kako se u implementaciju sistema videonadzora u HNK-u krenulo prije više godina te da je najkritičniji bio grad Mostar jer nije funkcionisalo gradsko vijeće.

– Najčešće je taj sistem implementiran na način da su lokalne zajednice, odnosno gradovi i općine, finansirale sistem videonadzora radi sigurnosti građana, a onda taj sistem daju na upravljanje MUP-u. Kako je u Mostaru bila drugačija situacija, prije izbora gradskoga vijeća, u implementaciju videonadzora uključio se sam MUP HNK-a sa svojim sredstavim i napravilo projekt sistema videonadzora u Mostaru kojim je predviđeno 76 kamera – objasnio je ministar Bevanda za Klix.

Prihvati notifikacije