Svijet

TRI AMIGOSA Danas počinje samit SAD, Kanade i Meksika

Očekuje se da će čelnici Sjedinjenih Država, Meksika i Kanade ostaviti po strani tinjajuće trgovinske napetosti i potražiti dublju gospodarsku integraciju na samitu koji počinje danas u Ciudad de Mexicu, a razgovarat će i o sigurnosti te migracijama.

FOTO: EPA-EFE/JOSE MENDEZ
FOTO: EPA-EFE/JOSE MENDEZ

Meksički predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador ugostit će svog američkog kolegu Joea Bidena i kanadskog premijera Justina Trudeaua na samitu poznatom pod neformalnim nazivom “Tri amigosa”.

Dok su napori za rješavanje problema migracije i krijumčarenja droge dominirali bilateralnim sastankom između Lopeza Obradora i Bidena u ponedjeljak, očekuje se da će se fokus okrenuti prema gospodarstvu kada im se pridruži Trudeau, prenosi Index.

Ovisnost o Aziji

Jačanje regionalnih ekonomskih veza “omogućuje Sjedinjenim Državama da budu proizvodna sila o kojoj je predsjednik Biden govorio, ali je također dobitna kombinacija za Meksiko i Kanadu”, rekao je novinarima savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan.

Nadalje, to “smanjuje našu ovisnost o drugim zemljama i drugim dijelovima svijeta koji ne dijele nužno iste vrijednosti koje mi dijelimo s našim partnerima, ovdje u Sjevernoj Americi”, dodao je. Meksiko se nada da će imati koristi od pokušaja Washingtona da smanji svoju ovisnost o azijskim proizvođačima.

Prošle je godine SAD pozvao tu latinoameričku zemlju da se pridruži više milijardi dolara vrijednom projektu poticanja proizvodnje poluvodiča kako bi SAD u tom segmentu konkurirao Kini. Biden je oživio razgovore “Tri amigosa” 2021., nastojeći ojačati suradnju nakon što je njegov prethodnik Donald Trump odgodio regionalni samit.

“Naša odgovornost ne završava samo na zapadnoj hemisferi”

No, odnosi Lopeza Obradora i Bidena nisu najbolji. SAD i Kanada podnijeli su službenu pritužbu Meksiku za nepoštivanje Sjevernoameričkog trgovinskog sporazuma. Washington i Ottawa smatraju da politika jačanja državne uloge u energetskom sektoru meksičkog predsjednika šteti stranim ulagačima i otežava razvoj čiste energije.

Dok bi Biden i Trudeau mogli privatno izraziti zabrinutost Lopezu Obradoru u vezi s energetskim reformama, u javnosti će vjerojatno naglasiti potencijal za bližu suradnju, ocjenjuje Reuters. U ponedjeljak su također isplivale razlike između SAD-a i Meksika u pristupu rješavanja problema sa sve većim brojem migranata na zajedničkoj granici.

“Vrijeme je da se okonča ovaj zaborav, ovo napuštanje, ovaj prezir prema Latinskoj Americi i Karibima”, rekao je na početku bilateralnih razgovora Lopez Obrador koji želi povećanje američkih ulaganja u regiji.

Biden je branio postupke SAD-a po tom pitanju, ističući da su uloženi “deseci milijardi dolara” u proteklih 15 godina. “SAD pruža više inozemne pomoći nego sve druge zemlje zajedno”, rekao je Biden. “Nažalost, naša odgovornost ne završava samo na zapadnoj hemisferi”, dodao je.