Ekonomija

Toplo vrijeme "zabrinulo" Evropu: Iz jednog problema s plinom ušli u drugi, ovo nije lako riješiti

Evropa ima toliko plina da ne zna šta da radi s njim. Količine ovog energenta su tolike da su njegove cijene ranije ove sedmice u jednom trenutku bile negativne.

plin
FOTO: BOSNAINFO
Ilustracija

Evropski zvaničnici su mjesecima upozoravali na mogućnost energetske krize ove zime zbog toga što je Rusija smanjila isporuku plina, što je odgovor na Zapadne sankcije ovoj državi. Sankcije su nametnute zbog agresije na Ukrajinu, a Rusija je za Evropu bila jedan od najvećih distributera plina.

Skladišta plina u Evropskoj uniji skoro da su popunjena, tankeri, kojima se prevozi tečni plin (LNG), nalaze se pred lukama i iz njih trenutno nije moguće isporučiti energent, a cijene su sve niže. Cijene referentnih evropskih fjučersa (ugovora) za plin su u posljednjih sedam dana niže za 20 posto, odnosno niže su za 70 posto od kraja augusta kada su te cijene bile rekordno visoke.

Nizozemske spot cijene (trenutne tržišne cijene) za isporuku plina su 24. oktobra na sat vremene bile ispod nula eura. Ove cijene pokazuju stanje na evropskom tržištu u realnom vremenu. Šef analitičkog odjela za plin međunarodne konsultantske kompanije Independent Commodity Intelligence Services (ICIS) Tomas Marzec-Manser je ukazao da su cijene postale negativne zbog, kako je naveo, preoskrbljene mreže.

To je iznenađujuća promjena za Evropu u kojoj su domaćinstva i kompanije pogođene rastom cijena jednog od najvažnijih energenata.

Visoke temperature kao spas

Potpredsjednik konsultanske kompanije Wood Mackenzie Massimo Di Odoardo je napomenuo da je neuobičajno toplo vrijeme za ovo doba godine uzrok trenutnog stanja na tržištu plina.

“U državama kao što su Italija, Španija, Francuska vidimo da su trenutne temperature zraka i potrošnja plina jednake temperaturama i potrošnji od kraja augusta i početka septembra. Čak i u zemljama sjevernije, poput Velike Britanije i Njemačke potrošnja je daleko manja od prosjeka za ovo doba godine”, konstatovao je Di Odoardo.

Prema podacima kompanije Gas Infrastructure Europe, skladišta plina su skoro 94 posto popunjena, što je znatno iznad 80 posto, što je bio cilj koji se trebao ostvariti do novembra ove godine. Di Odoardo je naveo da je to izuzetno mnogo, podsjetivši da je maksimalna količina skladištenja u posljednjih pet godina iznosila 87 posto.

Evropska unija je povećala uzvoz LNG-a iz Sjedinjenih Američkih Država i Katara, jer se uvoz plina iz Rusije naglo smanjio. Felix Booth iz kompanije specijalizirane za podatke o energentima Vortex je ukazao da trenutno plovi 35 tankera prema sjeverozapadu Evrope i Iberijskom poluotoku. Naglasio je da neki od njih sporo plove zbog toga što trenutno ne mogu uploviti u luke. Kao razlog za to je istakao to što se u lukama već nalaze tankeri iz kojih još nije preuzet tečni plin.

Prema Boothovim riječima, vjerovatno će biti potrebno još mjesec dana kako bi se pronašla luka u koju će tankeri moći uploviti. Prema podacima kompanije za podatke o energetici Argus Media, svi tankeri transportuju tečni plin ukupno vrijedan dvije milijarde dolara.

Više cijene sljedeće godine

Booth smatra da bi cijene plina u decembru i januaru mogle ponovo naglo porasti zbog toga što će biti hladnije i zbog toga što će se još neko vrijeme čekati na isporuku tečnog plina.

EU bi sljedeće godine mogla imati problema u nastojanju da napravi zalihe plina. Booth je izjavio za CNN da će to podrazumijevati da se uveze još više tečnog plina, kao alternative za ruski plin.

Prihvati notifikacije