Svijet

Svi pričaju o tome kako se ponašao Orban: Dok evropski lideri sa osmijehom grle Zelenskog, evo šta je radio mađarski premijer

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski dočekan je aplauzom svih lidera Evropske unije osim jednog dok su pozirali za "porodičnu fotografiju".

FOTO: TWITTER/ORBÁN VIKTOR
FOTO: TWITTER/ORBÁN VIKTOR

Snimak Zelenskog kako ide prema grupi lidera koji poziraju za zajedničku fotografiju pokazao je trenutak kada je mađarski premijer Viktor Orban odbio da aplaudira ukrajinskom lideru.

Prethodno je Zelenski održao emotivan govor u Evropskom parlamentu nakon kojeg je dobio ovacije, ali je snimak iz Evropskog savjeta možda izazvao i veću pažnju.

Naime, dok su ostali evropski lideri sa osmijehom prilazili Zelenskom, tapšali ga po ramenu i grlili, Orban ga je potpuno ignorisao. Mađarski premijer se na snimku vidi kako mirno sjedi za konferencijskim stolom nekoliko metara dalje, udubljen u svoje papire.

Orban, koji je imao bliske veze sa Vladimirom Putinom tokom njegovog 13-godišnjeg premijerskog mandata, nije bio aktivan pristalica Ukrajine otkako je Putin naredio invaziju prošlog februara.

On je nedavno na skupu međunarodnih konzervativaca Ukrajinu opisao kao “olupinu od zemlje”, sugerišući da je to ratna zona koja se ne može vratiti u mir.

“Ukrajina je sada Afganistan. Vladimir Putin neće izgubiti i vrijeme je na strani Rusije”, rekao je Orban tokom diskusije za okruglim stolom.

Takođe je ponovio riječi Кremlja da je sukob u Ukrajini posredni rat između Rusije i Zapada, izraz koji Кijev smatra uvrjedljivim.

Neki analitičari smatraju da Orban nije antiukrajinski nastrojen, već da je njegova retorika jednostavno pokušaj da se izigraju obje strane i da se postignu politički poeni kod kuće.

Godinama je premijer vodio dvostruku spoljnu politiku: uživao je u prednostima članstva u EU i NATO-u, dok je razvijao unosne odnose sa Moskvom, Pekingom i drugim totalitarnim prijestonicama. A kada je ista ruska vlada izvršila invaziju na mađarsko susjedstvo, Orban je osudio invaziju – ali nije potpuno napustio prijateljski odnos prema Rusiji.

Mađarska nastavlja projekat proširenja nuklearne elektrane zajedno sa ruskim Rosatomom. A mađarski zvaničnici nastavljaju da putuju u Rusiju kako bi razgovarali o energetskim sporazumima. Zemlja, koja je u velikoj mjeri zavisna od ruskog gasa, potpisala je sporazum o još većim isporukama prošlog ljeta – baš kada su drugi želili da smanje uvoz. U isto vrijeme kada je Budimpešta odobrila paket sankcija EU, Orban je pokušao da ublaži neke odredbe. U svojoj zemlji je vodio opsežnu kampanju protiv sankcija, okrivljujući Brisel za ekonomske probleme Mađarske.

Mađarska i Ukrajina takođe imaju duge, problematične odnose u sporu oko jezičkih prava Mađara koji žive u zapadnoj Ukrajini, a te tenzije su se pogoršale od početka rata, piše Blic