Svijet

Sutra krunidba kralja Charlesa, pratit će je milioni ljudi

Milioni ljudi širom Velike Britanije i svijeta pripremaju se na praćenje krunidbe kralja Charlesa, stoljetne ceremonije isprepletene vjerom, simbolikom i raskoši.

FOTO: TOLGA AKMEN/EPA
FOTO: TOLGA AKMEN/EPA

Krunidba će se održati u Westminsterskoj opatiji u subotu. Charles III. bit će četrdeseti monarh koji se kruni u toj crkvi od 1066. godine.

Dan pun raskoši i forme uključivat će običaje starije od hiljadu godina.

Procesija kreće od Buckinghamske palate u 10:20 po lokalnom vremenu (11.20 po srednjoevropskom), prolazi širokom ulicom The Mall, Trafalgarskim trgom i potom se kreće Whitehallom do parlamenta i zapadnih vrata Westminsterske opatije.

Suprotno dosadašnjoj trediciji, Charles III. i kraljica supruga Camilla vozit će se u kočiji izrađenoj 2012. za dijamantni jubilej kraljice Elizabete, oprmljenoj hidrauličnim amortizerima, umjesto u starijoj i neudobnijoj Zlatnoj državnoj kočiji.

Očekuje se da će povorka stići pred opatiju nedugo prije 11 sati po mjesnom vremenu. Kralj će najvjerovatnije nositi vojnu uniformu umjesto tradicionalnih pantalona do koljena i svilenih čarapa kakve su tom prilikom nosili njegovi prethodnici, piše BBC.

Na krunidbenoj svečanosti će se izvoditi muzika koju je lično odabrao Charles III. Posebno za ovu priliku komponovano je dvanaest kompozicija, uključujući jednu slavnog kompozitora Andrewa Lloyda Webera, a u opatiji će se svirati i grčka pravoslavna muzika u čast kraljevog oca, princa Phillipa, sina grčkog princa.

Među paževima u Westminsterskoj opatiji bit će Charlesov unuk princ George, uz Camilline unuke.

Ujedinjeno Kraljevstvo je jedina evropska zemlja koja se tokom krunidbi i dalje koristi regalijama – simbolima kraljevske časti poput krune i žezla.

Pojedini objekti simboliziraju različite aspekte vladavine i odgovornosti monarha.

Charlesu će se tokom ceremonije, između ostalog, uručiti kraljevska jabuka i dva žezla, sa krstom i golubicom.

Po prvi puta će u opatiju biti pozvani i pripadnici javnosti koji će iskazati vjernost kralju. Organizatori su taj dio nazvali „zborom miliona“. U još jednom odmaku od tradicije, na ceremoniji će važnu ulogu igrati i ženske pripadnice klera i predstavnici drugih religija.

Kralj Charles bit će predstavljen „narodu“ u sklopu tradicije koja datira iz doba Anglosaksonaca. Stajat će pored 700 godina stare krunidbene stolice i okrenuti se prema četiri strane opatije te će biti proglašen „neupitnim kraljem“. Potom će se od prisutnih tražiti da iskažu svoju vjernost i poštovanje, prenosi Hina.

Okupljeni će uzviknuti „Bože čuvaj kralja“, a između svakog uzvika će se oglasiti duvački instrumenti.

Za krunidbeno se prijestolje, poznato i kao Eduardovo, vjeruje da je najstariji komad namještaja u Ujedinjenom Kraljevstvu koji je zadržao izvornu namjenu. Na njemu je okrunjeno 26 monarha.

U prijestolje je ugrađen takozvani Kamen sudbine, koji je odnesen u London nakon Eduardove invazije na Škotsku 1296.

Taj kamen, drevni simbol škotske monarhije, vraćen je u Edinburgh 1996., no sad je ponovo privremeno u Londonu kako bi se koristio u ceremoniji.

Nadbiskup od Canterburyja će nakon “narodnog” priznanja voditi krunidbenu zakletvu. Od kralja će tražiti potvrdu da će tokom vladavine poštivati zakon i Englesku ckrvu. Kralj će staviti ruku na Evanđelje i to obećati.