Svijet

Sunak dao Zelenskom veliko obećanje. Odmah je nastala strka

Nije se ukrajinski predsjednik Zelenski pošteno ni naspavao nakon povratka u Kijev iz Bruxellesa, a obećanja koje je dobio od britanskog premijera Rishija Sunaka već su snažno kritizirana. Ponajviše obećanje da će Britanija obučavati ukrajinske pilote za sofisticirane borbene zrakoplove prema NATO-ovim standardima, ma što to značilo. Povrh toga, iz Downing Streeta je objavljeno da je premijer zadužio ministra obrane Bena Wallacea da istraži koje bi avione Britanija mogla dati Ukrajini.

FOTO: EPA-EFE/HOLLIE ADAMS / POOL
FOTO: EPA-EFE/HOLLIE ADAMS / POOL

Ta je izjava odmah pokrenula nagađanja što bi to moglo otići u Ukrajinu. “Pobjednik” je bio Eurofighter Typhoon jer britansko ratno zrakoplovstvo ima još samo F-35, a ta isporuka ne dolazi u obzir. Skoro svi analitičari i komentatori ustvrdili su da će put Ukrajine najstarija inačica Typhoona Tranche 1, piše Mario Galić za Index.hr.

Salve kritika

Nije se tiskarska boja stigla osušiti na novinskim izdanjima, a već su krenule salve kritika. Prije svega umirovljenih časnika. Tako je za Sky News vojni analitičar i bivši obavještajni časnik Phillip Ingram ustvrdio kako nikakva isporuka Typhoona Ukrajini ne dolazi u obzir jer ih ni britansko zrakoplovstvo nema dovoljno.

Ingram je predložio da se umjesto zapadnih aviona Ukrajinu opskrbi dodatnim MiG-ovima 29. Ništa blaži nije bio ni Mark Cancian iz Centra za strateške i međunarodne studije. Cancian je ustvrdio da je slanje 12 tenkova Challenger 2 bila lijepa gesta, no da je najava slanja višenamjenskih borbenih aviona više nalik na “prigodna obećanja data velikodostojniku u posjetu”. Drugim riječima, premijer Sunak je pričao ono što je predsjednik Zelenski htio čuti.

Kako skoro da i nije bilo komentara koji je išao u korist najave premijera Sunaka, još dok je Zelenski bio u Bruxellesu Downing Street je objavio da od isporuke Typhoona Ukrajini neće biti ništa. Barem dok se s tom odlukom ne slože Berlin, Rim i Madrid.

Još jedno Sunakovo obećanje

U silnoj strci koja se dignula oko isporuke višenamjenskih borbenih aviona potpuno je nezapaženo prošlo Sunakovo obećanje da će Ukrajini isporučiti projektile velikog dometa. Pa tako nitko nije ni pokušao dokučiti koji bi to projektili mogli biti.

Nakon posjeta Londonu predsjednik Zelenski se uputio u Pariz, na radnu večeru s domaćinom predsjednikom Emmanuelom Macronom i drugim gostom Bundeskanzlerom Olafom Scholzom. Taj je sastanak zasmetao nekim europskim čelnicima pa je tako talijanska premijerka Giorgia Meloni poprilično oštro reagirala jer nije i ona pozvana na večeru u Pariz.

Nije da se Italija do sada nešto iskazala u slanju vojne pomoći Ukrajini. Tako iz Rima nitko ne spominje da u talijanskim skladištima stoje stotine tenkova Leopard 1A5 (Italija je nakon Njemačke bila najveći korisnik tog tenka) te da bi ih mogli isporučiti Ukrajini. Talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani odbacio je svaku mogućnost da bi Italija mogla Ukrajini isporučiti tenkove Ariete. Najbolje što je Italija odlučila dati Ukrajini je PZO raketni sustav ASTER 30 SAMP/T. A ni to samostalno, već u suradnji s Parizom. Pa je onda pitanje zbog čega se Meloni ljuti.

Isto kao što je pitanje zašto je Bundeskanzler Scholz došao u Pariz. Zlobnici bi rekli samo zato da iz prve ruke čuje što je Macron spreman dati od oružja Zelenskom i u kojem roku. I ako je ikako moguće da nešto od toga zaustavi.

Sve može – ako se slože SAD i Berlin

Berlin je na jedvite jade, nakon ogromnih pritisaka, pa čak i prijetnji, pristao na isporuke Leoparda 2 Kijevu. I dok predsjednik Macron daje izjave kako ne isključuje slanje borbenih aviona Ukrajini, Bundeskanzler Scholz svako spominjanje takve mogućnosti naziva jeftinim politikantstvom.

Stoga je sasvim razumljiva izjava predsjednika Zelenskog u intervjuu za njemački tjednik Der Spiegel: “Moram stalno vršiti pritisak kako bih pomogao Ukrajini i stalno uvjeravati Scholza da ta pomoć nije za nas, već za Europljane.”

Francuska ima znatan broj starih Miragea 2000 koje bi predsjednik Macron mogao poslati Ukrajini bez ičije dozvole. Tim prije jer se mogućnost slanja tenkova Leclerc više ne spominje. Iako je teško očekivati da će Pariz odluku o avionima donijeti samostalno. Po francuskom predsjedniku, prioritet bi trebao biti na oružju poput artiljerije koje se pokazalo učinkovitim, a ukrajinske su snage već uvježbane za korištenje. Dodao je kako će možda biti potrebno intenzivirati slanje takvog oružja i da će ukrajinski saveznici razmotriti tu mogućnost u narednim danima. U načelu, avioni mogu, ali ne baš odmah.

Po onoj da nada umire zadnja predsjednik Zelenski je na konferenciji za novinare u Bruxellesu, gdje je prisustvovao summitu čelnika zemalja EU, izjavio: “Čuo sam to od niza europskih čelnika… Da su spremni dati nam potrebno oružje i potporu, uključujući zrakoplove.” Jedna od njih je Nizozemska čija je ministrica obrane Kajsa Ollongren potvrdila da je Kijev poslao službeni zahtjev. Odgovor je bio očekivan – može ako se s time slože Sjedinjene Američke Države i ostali saveznici.

Prihvati notifikacije