IT

Stiže Bluesky - nova društvena mreža, a evo šta nudi

BlueSky društvena mreža želi da stvori „decentralizirani“ protokol za društvene medije, a to bi omogućilo kompanijama i pojedincima da grade aplikacije, usluge ili algoritme za preporuke na istim mrežama i podacima

FOTO: IT-MIXER.COM
FOTO: IT-MIXER.COM

BlueSky je inicijativa za razvoj protokola decentralizovane društvene mreže, organizovana kao neprofitna 2019. godine i u fazi je istraživanja od 2022. BlueSky je kreirala i finansirala njegova matična kompanija, Twitter, a cilj je bio da Twitter na kraju usvoji tu tehnologiju.

BlueSky je dobio 13 miliona dolara finansiranja od Twitter-a, bez ikakvih uslova ili obaveza osim da nastavi istraživanje. Osnovan je pod BlueSky Public Benefit LLC, ali je sada BlueSky u vlasništvu samog tima, bez ikakvog kontrolnog udjela u vlasništvu Twitter-a, prenosi It-mixer.

Vizija Džeka Dorsija, bivšeg CEO- kompanije Twiiter je bila da kreira aplikaciju zasnovanu na decentralizovanom protokolu, gdje bi bezbjednost i privatnost podataka bili glavni prioritet. Umjesto da ovim podacima upravljaju velike tehnološke kompanije, kao što je to danas slučaj, njima bi upravljali sami korisnici, a bili bi i zaštićeni od uticaja država.

Dostupna samo uz pozivnicu

Kako je vrijeme odmicalo, putevi Twitter-a i Bluesky-a su se razišli i ovaj drugi je postao potpuno nezavisna platforma. Kada je Elon Musk preuzeo Twitter, Dorsi se fokusirao na ovu aplikaciju.

Tako je Bluesky PBLLC osnovan prošle godine kao nezavisna kompanija fokusirana na istraživanje i razvoj decentralizovanih društvenih mreža“, pojasnio je tim koji stoji iza projekta u objavi na Twitter-u u aprilu, kada je budućnost Tvitter-a još uvijek bila neizvjesna. U oktobru je Bluesky najavio otvaranje liste čekanja za korisnike interneta koji su radoznali da testiraju beta verziju projekta. Ovo se pokazalo uspješnim, jer se za samo dva dana prijavilo 30.000 ljudi.

Pročitajte još

Probna verzija aplikacije još uvijek dostupna samo uz pozivnicu, a korisnici koji dobiju poziv mogu da je preuzmu iz Apple-ove prodavnice mobilnih aplikacija. Oni koji su zainteresovani za Bluesky takođe mogu da se prijave na listu čekanja kako bi, kada se testiranje proširi, mogli da dobiju pristup društvenoj mreži.

Interfejs Bluesky-a je sličan Tvitter-u, sa sličnim mogućnostima i opcijama. Na primjer, umjesto „šta se dešava“ u oblasti statusa, piše „šta ima“, a postovi su raspoređeni pod „objave“ i „objave i odgovori“.

Razlika između ove dvije društvene mreže, prema Dorsiju, jeste u tome što Bluesky želi da smanji količinu moći koju ima Twitter, što se ogleda u upravljanju platformom i sadržajem, odnosno zabrani sadržaja i korisnika. Dorsi je kao primjer naveo izbacivanje Donalda Trampa sa Twittera 2021. godine, a već tada se zapitao da li je to dobar potez.

Put do uspeha Dorsijeve prijave neće biti lak. Od Maskovog preuzimanja Twitter-a, na tržištu su se pojavile nove društvene mreže (ili su neke postojeće stekle veću popularnost) poput Mastodonta i Posta. Uprkos svim turbulencijama oko Twitter-a i najavama nekih korisnika da će napustiti tu mrežu, čini se da većina njih tvituje kao i prije nego što je ova mreža promenila vlasnika. Ovo postavlja pitanje da li im je uopšte potrebna nova platforma.

AT protokol

Početkom maja 2022. dodine, BlueSky je predstavio svoj prvi radni protokol, Authenticated Data Experiment ili ADX. Nakon mjeseci istraživanja, najavili su predstojeće lansiranje svoje poboljšane aplikacije za beta testiranje, Authenticated Transfer Protocol ili AT Protocol.

Projekat se pozicionira kao društveni internet i ima za cilj da obezbijedi zajedničku platformu koja će pokretati sledeću generaciju društvenih aplikacija.

Protokol će korisnicima pružiti četiri jedinstvene karakteristike:

– prenosivost naloga

– algoritamski izbor

– međuoperaciju

– performanse

Prenosivost naloga će omogućiti korisnicima da premjeste svoj račun s jednog provajdera na drugog bez gubitka podataka ili društvenog grafikona.

Algoritamski izbor će omogućiti korisnicima veću kontrolu nad njihovim online iskustvom. Na primjer, ako korisnik nije zadovoljan automatskim preporukama Instagrama, mogao bi preći na drugu platformu koja koristi drugačiji sistem preporuka za iste video zapise ili fotografije. Ono što je najvažnije, aplikacija će korisnicima pružiti sve ove funkcije bez ugrožavanja performansi. AT protokol je napravljen za brzo učitavanje i brze performanse, čak i u velikim razmjerima.

BlueSky društvena mreža nije prva inicijativa koja pokušava stvoriti otvorenu i decentraliziranu platformu društvenih medija.