BiH

State Department : Sankcije su alat za iskorjenjivanje korupcije na Zapadnom Balkanu

Sankcije su važno sredstvo za iskorjenjivanje korupcije u državama Zapadnog Balkana, rekao je glasnogovornik američkog State Departmenta, Ned Price.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

On je ove komentare iznio nakon što je 26. septembra Ured za kontrolu imovine stranaca (OFAC) američkog Ministarstva financija uvrstilo tužiteljicu Tužiteljstva Bosne i Hercegovine (BiH) Dianu Kajmaković na “crnu listu”.

Price je rekao da je jedan od ciljeva Sjedinjenih Država na Zapadnom Balkanu da rade s vladama u borbi protiv korupcije.

“Sankcije će ostati važno sredstvo – ali ne i jedino važno sredstvo – kada je u pitanju region i naš cilj. Dijelimo taj cilj s vladama i stanovnicima ovog regiona, odnosno iskorijeniti korupciju”, rekao je Price.

Kako se navodi u saopćenju američkog Ministarstva, tužiteljica Kajmaković je kažnjena zbog “kontinuiranog kršenja demokracije i vladavine prava” u BiH.

Kajmaković je posljednja u nizu dužnosnika u BiH i drugim državama Zapadnog Balkana koje su Sjedinjene Države sankcionirale.

SAD je u aprilu ove godine uveo sankcije protiv sedam osoba za koje su rekli da su umiješani u korupciju.

Među njima su i dva državljana Albanije, dva zvaničnika iz Bosne i Hercegovine, jedan iz Crne Gore i dvojica iz Sjeverne Makedonije, među kojima je i bivši makedonski premijer Nikola Gruevski.

Sjedinjene Države su tokom protekle godine sankcionirale nekoliko bh. dužnosnika, ali i proširile sankcije članu tročlanog Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku za koruptivna djela.

Dodika je SAD prvobitno sankcionirao još 2017. godine.

I u decembru 2021. američkog Ministarstvo financija sankcioniralo je sedam Srba s Kosova zbog umiješanosti u organizirani kriminal i korupciju.

Sankcionirani Srbi su: Milan Radoičić, Zvonko i Žarko Veselinović, Srđan Vulović, Želko i Andrija Bojić, te Radule Stević.

Prihvati notifikacije