Završen je prvi krug, onaj ligaški dio, novoformirane Lige šampiona, a poznati su direktni učesnici osmine finala, njih 8 prvih na tabeli.
Onih drugih 8 dobit ćemo nakon dodatnog razigravanja u kojem su parovi dobiveni žrijebom play-offa održanim jučer, a koje možete vidjeti u nastavku teksta.
Prije početka novog sistema Lige šampiona bilo je mnogo onih koji su odmah u startu kazali kako im ništa nije jasno u formatu takmičenja, od prve runde pa do nokaut faze gdje je također sve izmjenjeno. Ipak, kako je takmičenje proticalo tako smo sve više ulazili u fazon i sad je već svima jasno sve. Usput, saznali smo i šta je to što je dobro, a šta loše u novom formatu Lige šampiona.
Lova do krova
Pa, moglo bi se reći da ima svega. Definitivno se dobilo na uzbudljivosti i neizvjesnosti do samog kraja prvog, ligaškog, dijela takmičenja gdje su svi dobili osam protivnika i u 8 kola bez revanša izborili šta su izborili. Ipak, teško se oteti dojmu da su neki velikani u određenim momentima bili pomalo odsutni odnosno odigrali su pod ručnom neke utakmice, pa su sami sebe doveli u situaciju da gube fokus i da se moraju u posljednjem kolu boriti da bodove koji ih vode u play-off gdje ih je čekao problem u vidu velikih protivnika. Protivnika koje bi teško izvukli tako rano u onom starom sistemu LŠ.
Zašto su ekipe poput Reala, Cityja, Milana, Juventusa, PSG-a, Benfice… u posljednjih par kola došle u situaciju da možda ne plasiraju dalje? To bi možda najbolje mogao da pojasni Carlo Ancelotti, možda i Pep Guardiola… treneri koji su ostali bez rješenja na terenu zbog silnih povreda koje su ih zadesile a koje sve više obilježavaju jednju po jednu evropsku ekipu.
„Ne sviđa mi se ovaj format Lige šampiona, previše je utakmica, umjesto da ih bude manje“, rekao je Carlo nakon pobjede na Brestom u utakmici u kojoj mu je pola tima nedostajalo zbog uglavnom težih povreda igrača koji prosto više nisu izdržali! Baš kao što nije izdržao ni čovjek koji je upozoravao na ovakav scenario malo prije teške povrede – genijalni Rodri, alfa i omega (što se i vidi) Manchester Cityja, ekipe koja se ove sezone prepoznati ne može. I zaista veliki broj povrijeđenih važnih igrača nalazi se u redovima desetak klubova koji ipak privlače najviše pažnje u takmičenju. UEFA u međuvremenu ne mari previše za to, njima je samo jedno u glavi – LOVA DO KROVA.
Svoj neetički pristup svemu odavno su pokazali i UEFA i FIFA.
UEFA to čini guranjem dodanih mečeva u ionako zgusnut raspored koji proždire igrače koji samo jedva čekaju da završi utakmica (jer ne radi se više samo o milionima nego i o motivu, želji…) pa onda i sami gledaoci ostaju uskraćeni za puni sjaj fudbalera koji su istinski majstori ovog sporta, ali koji su upali u mašineriju koja proždire njihov talenat i umjetnost i fudbalskih nogu.

A odavno najkorumpiranija organizacija na svijetu FIFA svoju „sportsku nemilost“ pokazuje organizovanjem velikih sportskih događaja tamo gdje je para najveća, pa nas tako ne bi sutra začudilo da se Mundijal jednog dana odigra i na Mjesecu. Vjerovatno bi i tamo šeici napravili hotele, bazene, plaže, stadione… O luđačkom formiranju SP-a za klubove da i ne govorimo…
Na drugoj strani, profitirali su mali klubovi koji su odigrali više jakih utakmica protiv kvalitetnih protivnika, iako ostaje ta praznina po kojoj su sve ispod 24. mjesta završile svoje takmičenje u Evropi. Mnoge od njih su po starom sistemu imale šanse da se presele u Evropsku ligu i nastave takmičenje u Evropi. Međutim, pobrinula se UEFA za to uz pomoć novca pa ih neće toliko boliti eliminacija iz LŠ.
The knockout phase play-offs are set ✅#UCLdraw pic.twitter.com/9KWMSgQWoD
— UEFA Champions League (@ChampionsLeague) January 31, 2025
Za odličan primjer imamo dva balkanska predstavnika Dinamo (za dlaku ostali bez play-off-a) i Crvena zvezda. Oni su pošteno obnovili klupsku kasu. Dinamo sa 39,7 miliona eura, a Zvezda s 32 miliona eura. Za ove prostore basnoslovne cifre!
Pravi spektakl tek slijedi, i to već od play-off-a gdje već imamo neke strašne, mnogi će se složiti, prerane duele, ali to je donio novi sistem. Ostaje pitanje – šta ćemo gledati ako će Real, City, Milan, Benfica, PSG… igrati bez svojih najboljih igrača?
Ubitačni Kupovi
Kad se sve izvaga, dobre i loše strane nove LŠ-a, dobijemo fudbalsko takmičenje koje je opteretilo dodatno igrače koji fizički „pucaju“ jedan po jedan, dobijemo takmičenje koje je jeste donijelo više neizvjesnosti nego ranije, više problema velikanima koji očito nemaju snažan fokus u prvoj fazi takmičenja, dok oni „mali“ jedva čekaju duele protiv giganata evropskog fudbala kako bi zaradili novac od reklama, TV prava i prodatih ulaznica.
Ono na čemu je UEFA skupa sa nacionalnim fudbalskim savezima u Evropi možda trebala da poradi su sve učestalija daleko putovanja klubova iz Liga petice koji svoje Kupove i Superkupove igraju u dalekim zemljama Bliskog istoka, uglavnom Saudijskoj Arabiji. Jer, upravo su Kup takmičenja postala najveće optećerenje za klubove liga petice zbog kojih se, da se ne lažemo, ostaje kući uz Ligu šampiona. Još kada moraju da otkazuju i pomjeraju termine u domaćim ligama kako bi stigli odigrati Kup u Rijadu i slično… zbog arapskih miliona, onda se postavlja pitanje koliko su fudbaleri i njihovo zdravlje u svemu tome bitni? Lako je reći “sad su plaćeniji nego ikada, prebogati su, plate su im nemoralne…”, ali činjenica ostaje da su ljudi od krvi i mesa i da će vrijeme pokazati da nisu roboti koji ovaj ritam bez posljedica mogu podnijeti.
Ostaje nam samo da se nadamo da će narednu rundu Lige šampiona svi najbolji evropski igrači dočekati zdravi i u punoj snazi, pogotovo oni istinski majstori kojih je ionako sve manje, a zbog kojih se fudbal i gleda, kako bi svi uživali u nastavku najjačem fudbalskog takmičenja na planeti.
Podsjetimo se na kraju na parove play-off-a Lige šampiona: Club Brugge – Atalanta, Sporting – Borussia D, Manchester City – Real Madrid, Celtic – Bayern, Feyenoord – Milan, Juventus – PSV, Brest – PSG i Monaco – Benfica. Prve utakmice igraju se 11. i 12. februara, a revanši sedam dana kasnije.