Magazin

Šta je stomačni virus i po čemu se razlikuje od ostalih stomačnih problema?

Stomačni virus ili gastroenteritis predstavlja upalu gastrointestinalnog trakta izazvanu virusima.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Dolazi do povećanja količine tečnosti u crijevima, prije svega u debelom crijevu, upaljeno tkivo ne može da apsorbuje vodu ni hranljive elemente, pa dolazi do dijareje.

Kod djece u prvim godinama života, dijareja može biti tako teška da izazove dehidrataciju i potrebu za rehidratacijom u hospitalnim uslovima.

Koji virusi dovode do stomačnog virusa?

Najčešći virusi koji izazivaju “stomačni grip” su Rotavirus, Norovirus, Adenovirus.

Na koje simptome naročito moramo obratiti pažnju kako ne bismo postavili pogrešnu dijagnozu?

– mučnina,– povraćanje– dijareja,– bolovi u stomaku,– povišena tjelesna temperatura.

Ovo su uobičajeni simptomi stomačnog virusa.

Ali ako se pojavi krv u stolici ili prilikom povraćanja, masne stolice neprijatnog mirisa, morate se obratiti ljekaru, kao i ako simptomi ne prolaze nakon par dana ili se čak pogoršavaju.

Koliko traje i ko je u posebnoj opasnosti od stomačnog virusa?

Simptomi su najizraženiji prvih nekoliko dana, nakon čega bi trebalo da počnu da se smiruju (mada moguće je da traju i do deset dana).

Najrizičnije grupe su mala djeca, starije i iscrpljene osobe, osobe s oslabljenim imunitetom, i oni koji provode dosta vremena u velikim kolektivima, kao i osobe koje žive u nehigijenskim uslovima ili ne vode dovoljno računa o higijeni.

Koji lijekovi i koje mjere lečenja se preporučuju osobama oboljelim od stomačnog virusa?

Specifični lijekovi ne postoje, ali postoji simptomatska terapija koja može da ublaži tegobe i ubrza vrijeme ozdravljenja.

Zato se preporučuje odmor, lijekovi za spuštanje temperature, voda, supe i čajevi da bi se spriječila dehidratacija, prilagođena ishrana (riža, kuhani krompir, tost, banane), kao i probiotici.

Koje namirnice treba izbjegavati u toku bolesti?

Treba izbegavati masnu, prženu, slanu i začinjenu hranu, alkohol, mlijeko i mliječne proizvode.

Kako se i na koji način može spriječiti stomačni virus?

Prije svega treba ojačati imunitet, unositi dovoljno vitamina i minerala, provoditi higijenske mjere (češće pranje ruku i dezinfekcija predmeta i površina koje svakodnevno koristimo).

Probiotici se u sezoni stomačnih virusa mogu uzimati i preventivno jer pomažu u održavanju dobrog zdravstvenog stanja, poboljšavaju imunološke funkcije održavajući normalnu želučano-crijevnu funkciju, piše Danas.rs.