BiH

Sramotno šta se u programu jedne televizije dopušta: Danijel Simić nije birao riječi kojim će vrijeđati Srebrenicu! Emir Suljagić najavio prijave

FOTO: PRINTSCREEN / RTRS
FOTO: PRINTSCREEN / RTRS
Danijel Simić

Danijel Simić, predsjednik Udruženja novinara Republike Srpske gostujući u jutarnjem programu RTRS uputio je ničim izazvan niz gnusnih izjava o Srebrenici, genocidu i narodu koji tamo živi.

Postavlja se pitanje kako neko ko sebe predstavlja kao “intelektualca”, predstavnika novinara jednog entiteta može da negira strahote koje su doživjeli Srebreničani, kako može da negira masovne grobnice, poljanu bijelih nišana koja svjedoči o genocidu koji je počinjen!? Nije bitno koje je neko vjere, kako se uopšte može ismijavati zločin i iživljavanje koje krvnici urade?

Zar takvo nešto može zdrav razum? Kako normalan čovjek može nazvati “Potočarski igrokaz koji se svake godine dešava u julu” i još pri tom svjesno kaže kako ne bira riječi?

Žalosno je da je u jutarnjem programu jedne televizije i to u našoj državi zastupljen govor mržnje, salva uvreda na račun nevinog naroda. Zašto to radite, zašto vam je to potrebno? Čemu ta mržnja koja ne jenjavama ni godinama nakon rata da vrijeđate mrtve i nanosite bol živima?

Autorica ovog teksta nije željela prekucavati gnusne uvrede koje je uputio Simić, umjesto toga pogledajte i sami video isječak u kojem isti vrijeđa nevine žrtve i svaki spomen na njih.

Neohodno je istaći Simiću i onima koji misle kao on, da je više od 8.000 većinom bošnjačkih muškaraca i dječaka ubijeno u genocidu u Srebrenici u julu 1995. godine. Protjerano je više od 40.000 osoba među kojima se mnogi nikada nisu vratili u prijeratne domove!

Posmrtni ostaci žrtava genocida pronađeni su na više od 150 različitih lokaliteta, od čega je riječ o 77 masovnih grobnica. Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima bilo je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.

U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari do sada je ukopana 6.721 žrtva genocida i nažalost tu nije kraj, još uvijek se traga za kostima nevino ubijenih ljudi!

Pred sudovima izrečeno je više od 700 godina zatvorskih kazni za genocid i zločine počinjene u Srebrenici.

Posljednja presuda za genocid u Srebrenici pred Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove (MMKS) u Hagu, Holandija, donesena je 2021. godine protiv Ratka Mladića, vođe vojske bosanskih Srba tokom rata 1992-1995. godine. To je peta doživotna kazna zatvora izrečena pred međunarodnim sudom za genocid u Srebrenici.

MMKS je 8. juna 2021. potvrdio presudu kojom je na kaznu doživotnog zatvora osuđen Ratko Mladić, bivši komandant Vojske Republike Srpske (VRS), za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata iz općina u BiH, teroriziranje civila za vrijeme opsade Sarajeva i držanje pripadnika UNPROFOR-a kao talaca.

Pročitajte još

Sud u Hagu je martu 2019. godine pravomoćno na doživotni zatvor osudio Radovana Karadžića, bivšeg predsjednika Republike Srpske, za genocid i druge zločine počinjene u Bosni i Hercegovini u periodu rata 1992.-1995.

Na doživotne kazne zatvora za genocid u Srebrenici osuđeni su također Ljubiša Beara, bivši načelnik za sigurnost glavnog štaba VRS-a, Zdravko Tolimir, bivši pomoćnik komandanta za obavještajno-sigurnosne poslove GŠ VRS-a, i Vujadin Popović, načelnik sigurnosti Drinskog korpusa VRS-a.

Prvu presudu u kojoj su zločini u Srebrenici okarakterisani kao genocid Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) donio je 2001. godine u predmetu protiv bivšeg generala VRS-a Radislava Krstića. On je prvostepeno osuđen na 46 godina zatvora, a u drugostepenom postupku kazna je smanjena na 35 godina i preinačena u “učestvovanje i pomaganje u genocidu”.

Pred međunarodnim sudovima i sudovima u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Srbiji osuđeno je više od 50 osoba i izrečeno više od 700 godina zatvora za zločine u počinjene u Srebrenici.

Na web stranici Memorijalnog centra (MC) Srebrenica – “Genocid u Srebrenici kroz presude krivičnih sudova” navodi se da od 20 presuda MKSJ-a za zločine počinjene u Srebrenici, sedam uključuje i presude za genocid.

Na sramotne uvrede Simića pred kojim se zdravom razumu ledi krv u žilama, ragovao je Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari koji je na svom Twitter profilu najavio podnošenje prijava u dvije institucije.

“Sad ćemo testirati dvije institucije. RAK, kojem ću poslati pritužbu i Tužilaštvo BiH kojem ću poslati krivičnu. Nimalo ne sumnjam u to da vladavina prava u ovoj zemlji prestaje tamo gdje počinju muslimani, ali tek da se uvjerimo da je to uistinu tako”, napisao je Suljagić.

Prihvati notifikacije