Magazin

Sezona nara je kratka, ali slatka: Iskoristite ga za salate, slana jela i kolače

Nar je voće drevnog porijekla koje raste u Aziji, na Bliskom istoku, Mediteranu i jugozapadu SAD-a. Sjemenke su slatke i oporo, mogu se jesti same, ali su i izvrstan dodatak salatama i drugim jelima. Nar je u sezoni tokom zimskih mjeseci i atraktivan je dodatak prazničnom stolu.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Kako oguliti nar

Da biste ogulili nar, odrežite mu sam vrh krune, pa izvadite dio jezgre bez da poremetite sjemenke. Oštrim nožem zarežite samo tanku vanjsku koru i režući od vrha prema dole, lagano zarežite voćku tako da je podijelite na četvrtine.

Pažljivo rukama podijelite voće na četvrtine, ogulite bijelu pulpu i uronite sva četiri dijela u zdjelu hladne vode. Zatim savijte vanjsku koru kako bi labave sjemenke iskočile, a ostale pažljivo odvojite pod vodom. Sjemenke će potonuti na dno, a nejestiva bijela pulpa će isplivati na površinu.

Kako ga iskoristiti

Prije nego što je paradajz stigao na Bliski istok, sok, sirup i sirće od nara su se naširoko koristili u mnogim jelima. Nar je još uvijek dio brojnih iranskih tradicionalnih recepata, a jedan od poznatijih je gusti umak od nara i mljevenih oraha koji se najčešće servira uz pečenu patku ili drugu perad s rižom.

Postoji mnogo varijanti juha koje se pripremaju od soka, a u indijskoj i pakistanskoj kuhinji se kao začin često koriste osušene sjemenke. U Turskoj se umak od nara koristi kao preljev za salatu, kao i za mariniranje mesa, a sjemenke se dodaju salatama i desertima. Gusti sirup od nara se koristi u muhammari, namazu od pečene crvene paprike, oraha i bijelog luka koji je popularan u Siriji i Turskoj.

U Azerbajdžanu se umak od nara obično poslužuje uz pečenu ribu. U Grčkoj se nar koristi u mnogim receptima, uključujući kremaste juhe, salate, ali i kao glazura za jagnjeće ražnjiće. Od nara se također izrađuju likeri, a koristi se i kao preljev za sladoled, miješa s jogurtom ili maže na tost.

Prihvati notifikacije