Svijet

Šezdeset zemalja podržalo ‘nacrt’ upotrebe umjetne inteligencije u vojsci, Kina ga odbila

Oko 60 zemalja, uključujući Sjedinjene Države, podržalo je u utorak "nacrt djelovanja" za upravljanje odgovornom upotrebom umjetne inteligencije (AI) u vojsci, no Kina je bila među onima koje nisu podržale pravno neobavezujući dokument.

FOTO: ILUSTRACIJA/ARMY.MIL
FOTO: ILUSTRACIJA/ARMY.MIL

Samit odgovorne upotrebe veštačke inteligencije u vojnom domenu (REAIM) u Seulu, drugi te vrste, dolazi nakon samita u Hagu prošle godine. U to vrijeme, oko 60 zemalja, uključujući Kinu, podržalo je skroman “poziv na djelovanje” bez pravne obaveze.

Predstavnici vlade rekli su u utorak da je ovogodišnji “nacrt” više orijentisan na djelovanje, u skladu s naprednim diskusijama i razvojem u vojsci, kao što su bespilotne letjelice s AI-om koje je uvela Ukrajina, koja je također podržala dokument.

Pročitajte još

“Pravimo dalje konkretne korake”, rekao je nizozemski ministar odbrane Ruben Brekelmans za Reuters. “Prošla godina… je više bila usmjerena na stvaranje zajedničkog razumijevanja, sada idemo više ka djelovanju.”

To uključuje utvrđivanje vrsta procjena rizika, važnih uslova poput ljudske kontrole i načina na koji se mjere za izgradnju povjerenja mogu preduzeti kako bi se upravljalo rizicima, rekao je on.

Među detaljima navedenim u dokumentu bila je i potreba da se spriječi korištenje AI za širenje oružja za masovno uništenje (WMD) među akterima poput terorističkih organizacija, te važnost održavanja ljudske kontrole i uključenosti u upotrebu nuklearnog oružja.

Postoje mnoge druge inicijative po tom pitanju, kao što je deklaracija vlade SAD-a o odgovornoj upotrebi AI u vojsci, pokrenuta prošle godine.

Samit u Seulu – čiji su zajednički domaćini Nizozemska, Singapur, Kenija i Ujedinjeno Kraljevstvo – ima za cilj da osigura da diskusijama više zainteresovanih strana ne dominira jedna država ili entitet.

Međutim, Kina je bila među otprilike 30 zemalja koje su poslale predstavnika vlade na samit, ali nisu podržale dokument, što ilustruje velike razlike u stavovima među zainteresovanim stranama.

“Također moramo biti realni da nikada nećemo imati cijeli svijet na istoj strani”, rekao je ministar odbrane Brekelmans.

“Kako da se nosimo sa činjenicom da se svi ne pridržavaju [dokumenta]? … To je komplikovana dilema koju takođe treba da stavimo na stol”, dodao je on.

Zvaničnisi su kazali kako se još uvijek razgovara o mjestu i vremenu održavanja narednog samita.

Na Generalnoj skupštini UN-a u oktobru, južnokorejski zvaničnici su rekli da planiraju pokrenuti diskusiju o AI u vojnom domenu na osnovu ‘nacrta’.

Giacomo Persi Paoli, šef Programa za sigurnost i tehnologiju na Institutu Ujedinjenih naroda za istraživanje razoružanja (UNIDIR), rekao je da bi zemlje između dva samita trebale sarađivati ​s drugima kako bi ublažile bilo kakve rizike.

“Nacrt je postepeni korak naprijed”, rekao je. “Idući prebrzo, prerano, postoji veoma visok rizik da mnoge zemlje ne žele da se angažuju.”