Sarajevo

Sarajevske škole bez evakuacijskih planova u slučaju dojave o bombama

Oko 90 posto osnovnih i srednjih škola u Sarajevu nema evakuacijske planove u slučaju prirodnih nesreća ili dojava bombi.

FOTO: OŠ"GRBAVICA I"
FOTO: OŠ"GRBAVICA I"

Ovo za Radio Slobodna Evropa kažu u Vijeću roditelja u Kantonu Sarajevo.

Ovo pitanje se nametnulo nakon što su krajem prošle godine na adrese više od 110 osnovnih i srednjih u glavnom gradu Bosne i Hercegovine stigle dojave o bombama. Učenici su, nakon što škola primi poziv, napuštali učionice.

Plan evakuacije treba sadržavati jasan i detaljan opis ustanove i predviđen prostor za siguran boravak evakuisanih osoba.

Problem nastaje nakon što djeca ne znaju gdje trebaju otići nakon dojave o bombama koje su u većini slučajeva bile lažne.

Jedini plan koje škole imaju je plan za evakuaciju od požara.

“Bitno nam je da djeca ne budu po ulicama, dvorištima škola, već na sigurnom mjestu, pogotovo djeca od prvog do četvrtog razreda”, tvrdi Elma Dizdarević, potpredsjednica Vijeća roditelja Kantona Sarajevo za RSE.

Ministarstvo unutrašnjih poslova KS je 2018.godine izradilo protokol koji se odnosi na postupanje u slučaju dojava o bombama u školama. Na osnovu tog protokola, sve škole su bile dužne da izrade planove evakuacije. Iz Vijeća roditelja Kantona Sarajevo ističu da “nisu ispoštovane preporuke MUP-a KS, kao I da je uočeno niz propusta”.

Vijeće je od Ministarstva odgoja i obrazovanja KS zatražilo da se organizuju vježbe za evakuaciju nastavnog osoblja i učenika dva puta godišnje kako bi znali šta trebaju uraditi u kriznim situacijama. Osim toga insistiraju i da se napravi plan o sigurnoj evakuaciji djece na način da se zna put te evakuacije.

Šta kaže Ministarstvo obrazovanja KS i FUP?

U Ministarstvu obrazovanja KS za RSE najavljuju da će u narednom periodu početi s pojačanom kontrolom škola.

“Utvrdit ćemo da li su sve osnovne i srednje škole, na osnovu protokola kojeg smo napravili, izradili svoje evakuackijske planove”, navedeno je u odgovoru Ministarstva za RSE.

Najavljuju da će biti organizovane i radionice za direktore škola kako bi znali da “upravljaju incidentima”, kao i da će u cijelu problematiku biti uključene i lokalne zajednice.

Istovremeno, inspektori Federalna uprava policije (FUP) za RSE ističu da su najčešće provodili istrage kada je riječ o dojavama bombi u školama, te dodaju da su najčešći počinioci maloljetne osobe.

“Motivi su višestruki, no onaj koji je najčešći su oni iz lične pobude i ličnog interesa”, kaže insepktor Federalne uprave policije Saša Petrović.

Prema njegovim riječima, važno je imati evakuacijske planove, ne samo za dojavu bombi, već i za požare i poplave. Sve to bi se, poručuje Petrović, trebalo planirati u okviru izdavanja građevinskih dozvola.

“Trebala bi biti propisana odgovornost onoga ko ne postupi prema tom planu, odnosno krivična ili disciplinska odgovornost”, naglašava Petrović, dodajući da bi posebnu pažnju u cijelom ovom procesu trebalo obratiti i na e-mailove koje škole dobijaju.

“Potrebno je obučiti uposlenike škola o korištenju, odnosno prepoznavanju takvih mejlova. Jedina razlika u odnosu na druge mejlove je u tekstulanom dijelu”, kaže Petrović.

Šta kažu roditelji, škole i psiholozi?

U osnovnoj školi “Meša Selimović” u Sarajevu u proteklih mjesec dana zabilježeno je više od 10 dojava bombom. Roditelj desetogodišnjaka koji pohađa ovu školu, Haris Karabegović, kaže kako kod njegovog djeteta postoji strah, jer ne razumije šta se dešava.

“Ne znam da li ova škola ima i da li primjenjuje evakuacijski plan u slučaju dojave bombom, ali sam razočaran, jer ne postoji komunikacija sa roditeljima”, dodaje on za RSE.

I u Osnovnoj školi “Skender Kulenović” prošli mjesec je bila dojava o bombi. Djeca su evakuisana, kaže Vinko, čije dijete pohađa ovu školu, prema planu evakuacije kojeg škola posjeduje.

“Djeca su izvedena van školskog dvorišta, starija djeca su bila poslana kućama, a po manju djecu smo došli”, kaže Vinko.

I osnovna škola “Safet-beg Bašagić” posjeduje evakuacijski plan u slučaju dojave bombom.

Plan, međutim, ne zadovoljava bitne standarde, kaže direktor Namir Ibrahimović i to na način da je zgrada u kojoj je smještena škola nacionalni spomenik i da zbog toga nije moguće bilo šta graditi.

“Učenici se moraju evakuirati samo kroz stubišta škole, jer mi nemamo požarne stepenice”, dodaje Ibrahimović.

Proces sve učestalije evakuacije djece zbog dojavama o bombama utiče negativno i na njihov psihološki razvoj.

Psiholozi poručuju da, osim što je potrebno s djecom razgovarati, važnije ih je pripremiti na nepredviđene situacije.

“Potrebno im je razvijati toleranciju na frustraciju, najčešće djeca nisu svjesna ozbiljnosti situacije u kojoj se nalaze, jer nemaju još uvijek dobro razvijene kognitivne funkcije i centre za razmišljanje”, dodaje psiholog Đana Lonačrica.

Kada je riječ o istragama oko dojava bombama, do sada su bile uključene i međunarodne policijske agencije Interpol i Europol.

Prijetnje su upućivane sa elektronskih adresa kreiranih pomoću web domena stranih kompanija zbog čega je bilo nužno uključiti Interpol i Europol, naveli su iz Federalne uprave policije, piše slobodnaevropa.org

Prihvati notifikacije