Svijet

Samo dva čovjeka mogu spriječiti Putina da baci nuklearnu bombu

Bidenova administracija pokušava pronaći način da pritisne Rusiju i u sklopu Ujedinjenih nacijaa

FOTO: 
MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN POO/EPA
FOTO: MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN POO/EPA

Sjedinjene Američke Države i saveznici diplomatskim kanalima pokušavaju spriječiti ruskog predsjednika Vladimira Putina da upotrijebi nuklearno oružje u Ukrajini. U tome posebno računaju na Indiju i Kinu koje, uprkos sporadičnim i uglavnom blagim osudama Moskve, i dalje održavaju veze s ruskim vrhom.

I unutar i izvan Bidenove administracije jačaju pozivi da se dvije velike svjetske ekonomije i sile, Kina i Indija, uključe u stvaranje pritiska na Rusiju da odustane od nuklearne opcije, piše Politico.

Washington i saveznici nadaju se da bi signali iz Pekinga i New Delhija o hlađenju veza s Rusijom mogli uvjeriti Kremlj da ne upotrijebi ni manje nuklearno oružje u Ukrajini.

“Razgovarali smo s nizom zemalja u Indopacifičkoj regiji o važnosti da, kad je o ovom pitanju riječ, djelujemo jedinstveno”, rekao je anonimni izvor uključen u razgovore Politicu.

Bidenova administracija pokušava pronaći način da pritisne Rusiju i u sklopu Ujedinjenih nacija, zaobilazeći mogućnost ruskog veta u Vijeću sigurnosti, čiji je Rusija stalni član, te natjera Rusiju da odustane od aneksije dijelova Ukrajine i povuče svoje vojnike iz susjedne zemlje. Ipak, najučinkovitiji način bio bi da se uključe Narendra Modi i Xi Jinping.

Kina nije prekinula trgovinske odnose i političko-vojnu saradnju s Putinom nakon invazije, no od kraja febriara nije ni potpisivala velike ekonomske sporazume s Rusijom. Nedavni sastanak u Uzbekistanu pokazao je da ni Xi ni Modi nisu oduševljeni time kamo ide Putin.

Nuklearna prijetnja

“Putin i Xi imaju nekakvo prijateljstvo, zar ne? On bi trebao poslušati svog prijatelja”, komentirala je Rose Gottemoeller, bivša zamjenica sekretara NATO-a, s iskustvom pregovaranja s Putinom.

Isto vrijedi za Modija, bliskog Washingtonu i suparnika Kine. Modi je u Uzbekistanu izrazio negodovanje Putinovim djelovanjem u Ukrajini, a prošle sedmice njegov šef diplomatije S. Jaishankar izrazio je novu zabrinutost događajima u Ukrajini, ističući upravo nuklearnu prijetnju.

Gottemoeller, profesorica na univerzitetu Stanford, i dalje u bliskim kontaktima s diplomatskim krugovima, kaže da prema njenom mišljenju dvojica državnika također šalju vlastite poruke Putinu o suzdržavanju.