Život

Rijetka mačka otkrivena na krovu svijeta: Manul na Mount Everestu

Na južnom dijelu Himalajskih planina istraživači su pronašli debeljuškastu kratkonogu Palasovu mačku koja se smatra ugroženom u svijetu.

FOTO: WIKIPEDIA
FOTO: WIKIPEDIA

Palasova mačka, poznata i kao manul, otkrivena je na najvišoj tački zemaljske kugle.

Najmanje dvije mačke ove vrste žive u divljini duž južnog krila Mount Everesta. Ovo fantastično otkriće je izuzetno vrijedno za istraživače i čuvare prirode širom svijeta, prenosi Dodo.

Palasova mačka je dobila ime po Peteru Palasu, njemačkom naučniku koji je ovu divlju mačku otkrio u 18. vijeku na obali Kaspijskog jezera.

Otocolobus manul je otprilike iste veličine kao i obična kućna mačka, ali između njih postoje značajne razlike.

Noge manula su veoma kratke, a krzno gusto i “našušureno”, zbog čega izgleda kao okrugla, mala plišana životinja. Ona je zapravo manja i lakša nego što izgleda, a ogromnom je čini krzno koje je štiti od hladnoće.

Penjanje po stijenama i oštrim liticama planine ne pada joj teško, pa ima logike što je ova rijetka i ugrožena mačka za miran život izabrala mjesto kao što je Mount Everest.

Palasove mačke su veoma agresivne i definitivno ne mogu da postanu kućni ljubimci. Ipak, njihove slike, snimljene na “krovu svijeta”, raduju zoologe i istraživače širom svijeta.

Široko lice sa specifičnim položajem dlaka i velike uši čine da manul izgleda kao lik iz crtanog filma.

“Fenomenalno je otkriti dokaz da na vrhu svijeta živi ova rijetka i izuzetna vrsta“, izjavila je dr Tracy Simon, zadužena za zoo-zdravstveni program u Društvu za zaštitu divljih životinja.

Buduća istraživanja će pomoći da se utvrdi tačan broj Palasovih mačaka koje žive na Mount Everestu. Planira se i program njihove zaštite kako bi mogle nesmetano da žive u najboljim uslovima.

Kako izgleda susret istraživača sa Palasovom mačkom, pogledajte u video snimku!

Prihvati notifikacije