Život

Rat ostavlja teške posljedice i u Zoološkom vrtu u Kijevu

Dok se nastavljaju intenzivni napadi ruske vojske na infrastrukture i energetske objekte u Ukrajini, u zoološkom vrtu u glavnom gradu Kijevu, zbog nestanka struje u zemlji, postavljene su peći na drva kako bi se zagrijale životinje, piše Anadolu Agency (AA).

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

Uprava Kijevskog zoološkog vrta u centru grada počela je sa instaliranjem peći na drva kako bi grijali životinje u momentima kada dođe do prekida napajanja električnom energijom.

Velike peći na drva postavljene u Kijevskom zoološkom vrtu koji svakodnevno posjećuje mnogo ljudi, privukle su pažnju i samih posjetilaca.

“Rat nas je vratio u 18. stoljeće”

Generalni direktor Zoološkog vrta Kiril Trantin u razgovoru za AA govorio je o rješenju koje su osmislili za zagrijavanje hiljada životinja u zoološkom vrtu, koji je otvoren 1909. godine.

Zoološki vrt, kojim Trantin upravlja već sedam godina, najveći je zoološki vrt u Ukrajini. Trantin je naveo da je zbog napada u glavnom gradu došlo do ozbiljnog problema sa strujom i da je ključno stvoriti toplo okruženje za životinje u ovom periodu.

Navodeći također da postoje problemi sa sistemima grijanja u slučajevima kada nestanci struje traju duže vrijeme, Trantin je rekao: “Neke životinje ne mogu živjeti bez grijanja. Zato smo postavili peći na drva na najkritičnije tačke zoološkog vrta kako bismo obezbijedili ugodnu temperaturu.”

U slučajevima nestanka struje zoološki vrt pokušavaju osvijetliti i zagrijati uz pomoć agregata, dodao je Trantin, ali kada struje nema duže vrijeme primorani su preći na drva.

“Peći su na drva, moramo kupovati drva. Ovo je vrlo važno za životinje kojima je toplina najpotrebnija”, kazao je Trantin.

Napominjući da se u zoološkom vrtu nalazi gotovo 4.000 životinja i oko 200 vrsta, Trantin je podijelio i podatak da su u Kijev transportovali životinje iz zoološkit vrtova u gradovima na prvoj liniji gdje se odvijaju sukobi.

Ističući da su peći na drva koje su izgradili korištene diljem svijeta prije mnogo godina, Trantin je rekao: “Slični sistemi korišteni su u 18. stoljeću. Ovaj rat nas je praktično vratio u 18. stoljeće.”

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

“Živjeli smo sa životinjama kada je počeo rat”

Kiril Trantin je rekao da je u prvim danima rata, kada je ruska vojska bila u regiji Kijeva, došao u zoološki vrt sa svojim kolegama gdje su živjeli sedmicama kako bi zaštitili životinje.

“Ovdje smo boravili dan i noć s našim osobljem, bilo nas je oko 50. Na zalihama je bilo hrane za životinje. Naše dvije odvojene grupe stalno su dežurale. Jedna ekipa donosila je hranu ljudima s tržnice, druga se brinula o životinjama. Ovako smo preživjeli. Sada smo spremni za zimu”, poručio je direktor Kijevskog zoološkog vrta Kiril Trantin.

Prihvati notifikacije