Retrovizor

Prije tačno 20 godina Amerikanci su otvorili Pandorinu kutiju invazijom na Irak

Prošlo je 20 godina od početka američke invazije na Irak, kojom je svrgnut predsjednik Saddam Hussein.

FOTO: DW
FOTO: DW

Vojna operacija je pokrenuta bez podrške Ujedinjenih naroda, za razliku od rata u Afganistanu i Prvog zaljevskog rata.

Invazijom je narušen i kredibilitet UN-a.

Inspektori UN-a otišli su u Irak sa zadatkom da pronađu hemijsko i biološko oružje.

Sada znamo da ga nije bilo jer je irački predsjednik Saddam Hussein godinama ranije obustavio program.

Međutim, 2003. američki predsjednik George Bush, uz podršku britanskog premijera Tonyja Blaira, tvrdio je da Saddam Hussein krije ogromne zalihe i da za to ima dokaze.

Smrtonosnom nasilju nema kraja, čak ni nakon 20 godina: samo u februaru, najmanje 52 civila su ubijena u Iraku, raznesena bombama i ubijena u napadima. Današnje nasilje podsjeća na napad koji je počeo u noći između 19. i 20. marta 2003. godine, kada su američki brodovi ispalili 40 raketa na kvart Vlade u Bagdadu. Vojno, Irak nije imao čime da se suprotstavi invaziji velikih razmjera „koalicije voljnih” iz SAD, Velike Britanije, Australije i Poljske. Brutalni diktator Sadam Husein svrgnut je poslije tri sedmice. Šest sedmica nakon početka rata, 1. maja 2003. godine, predsjednik SAD Džordž V. Buš trijumfalno je objavio kraj velikih borbenih operacija ispred ratnih kulisa na nosaču aviona Abraham Linkoln.

Do tada je, prema američkim vojnim statistikama, koalicija predvođena SAD bacila skoro 29.200 bombi i drugih projektila. Veliki dio infrastrukture u zemlji ležao je u ruševinama. A prema uglednoj britanskoj nevladinoj organizaciji Iraq Body Count, živote je izgubilo više od 7.000 civila.

Broj koji se od tada samo povećavao. Ukupan broj poginulih u ratu u Iraku je između 200.000 i milion ljudi, u zavisnosti od procjena; ugledni medicinski stručni časopis “Lancet” je već 2006. godine objavio broj od preko 650.000 “dodatnih smrtnih slučajeva”. A rat u Iraku je i tada bio daleko od kraja. Tek 2011. trebalo je da se povuku američki vojnici. Privremeno. Vratili su se da podrže Irak u borbi protiv terorističke organizacije Islamska država. Njemački vojnici su i danas stacionirani u Iraku: trenutno ih je 120, potvrdilo je DW-u Ministarstvo odbrane.

Prihvati notifikacije