Retrovizor

Prije 18 godina Zlatan je Buffonu zabio jedan od najljepših golova u istoriji fudbala

Na današnji dan prije 18 godina u grupnoj fazi Eura u Portugalu igrale su Švedska i Italija.

zlatan ibrahimovic

Rezultat je bio 1:1. Italijane je u prednost doveo Cassano u 37. minuti, a pet minuta prije kraja 22-godišnji Zlatan Ibrahimović izveo je jednu od svojih nogometnih čarolija i postigao gol koji se zaista rijetko viđa.

Iz gužve, iz nemoguće pozicije, fantastično je petom prevario Buffona i zabio čudesan gol kojeg se danas prisjetila i UEFA na svom službenom Twitteru.

Zadnje kolo te skupine donijelo je jednu od najkontroverznijih utakmica u istoriji.

Kako je Italija dobila Bugarsku, Danci i Šveđani mogli su proći dalje i izbaciti Italiju samo ako odigraju 2:2. Svaki drugi rezultat bi jednu od te dvije ekipe bacao van, a Italijane bi vodio dalje. Danska i Švedska tad su odigrale ”skandinavku”, prošle su dalje, a Italijani, koji su smatrali da su prevareni, morali su otići kući.

Što se tiče Ibrahimovića, on je na tom Euru čitavom svijetu pokazao kakav je talent. Napustio je Ajax, otišao je u Juventus, a sve ostalo je istorija.