BiH

Poskupljenje plina: Računi za januar bi mogli iznositi između 500 i 600 maraka

Plin u Bosni i Hercegovini poskupiće za 23,3 posto.

FOTO: O KANAL
FOTO: O KANAL

Ta se promjena cijene direktno odnosi na potrošače u Federaciji BiH. U Republici Srpskoj zvničnih poskupljenja još nema. To bi značilo da će računi za januar naprimjer mogli iznositi između 500 i 600 maraka. I dok se evropske zemlje već se pripremaju za izuzetno tešku zimu, moguće i bez gasa, u BiH konkretnih planova ili strategija nema.

Vlada Federacije BiH potvrdila je poskupljenje plina u Federaciji. Radi se o direktnom zahtjevu Gazproma prema Energoinvestu, Energoinvest tražio korekcije od ministarstva trgovine, moje ministarstvo sačinilo informaciju Vlada usvojila i uputila u dalju proceduru, kaže Nermin Dzindić, ministar enregije, rudarstva i industrije.

Tako kaže nadležni ministar. Stručnjak za energetiku Almir Bečarević upozorava da je, prelaskom na Turski tok, cijena gasa dramatično povećana. Ako dođe do novog povećanja cijena nafte, ni ova cijena neće biti konačna, a po ovoj novousvojenoj cijeni računi za januar za domaćinstvo će biti između 500 i 600 KM,. Ovo je istorijska cijena prirodnog gasa, znači nikada nismo imali veću od 1980 kako se gas uvozi u BiH. To je u zadnjih devet mjeseci poskupljenje od sto posto, jer na turski tok smo ušli sa cijenom gasa od 0,66 geninga, a to je sada 1,25 i moram reći da je to sada zaista jedan ružan dan što se tiče gasne privrede, kaže Almir Bečarević.

Iz Energoinvesta tvrde da bi se nova veleprodajna cijena prirodnog plina za distributivne kompanije s dosadašnjih 414 eura po kubičnom metru plina trebala povećati na 511 eura. U cijenu nije uračunat PDV.

S obzirom da je ruski dobavljač Gazprom Export izvršio korekciju cijene prirodnog plina pozivajući se na promjene u kretanju naftnih derivata u posljednjih 9 mjeseci, navedena promjena je rezultirala neminovnim zahtjevom Energoinvesta Vladi FBiH za povećanjem cijene prirodnog prlina traifnim kupcima u iznosu od 23,3 posto u odnosu na cijenu iz predhodnog kvartala 2022. godine.

Sve evropske zemlje pripremaju se za zimu. Nalaze načine da stanovništvo bude zbrinuto. Njemačka, Holandija, Francuska su u panici. Mađarska je proglasila vanredno stanje u oblasti energetike, sa ciljem da se i u narednom periodu, a pre svega u zimskim mjesecima, obezbjedi dovoljno gasa, nafte i struje za domaćinstva i privredu. Konkretnog plana u BiH nema. Građani su u panici.

Kako da ne za sve. Ne može čovjek samo sebe glkedatu

Užas. Ja se divim svakome ko uspije. Ja prva ne znam kako ću i šta žu. Borism se i sada je već život skup

Patnja samo za narod. To je više nego bezobrazno. Šta da radimo, u cijelome svijetu je tako

Rusija je svela isporuke gasa Evropi na istorijski minimum. Gasprom je zatvorio glavnu rutu, gasovod Severni tok ka Nemačkoj. Prognoze nisu dobre, znači ne samo što se tiče gasa, nego bilo kojeg energenta, ni peleta za koji kažu da je pojeftinio za pedeset maraka ali je opet sto posto skuplji u odnosu na prethodnu godinu, a najgore od svega je što se može desiti da bez ruskog gasa ostanemo u potpunosti, rekao je Almir Bečarević

Zalihe u Evropi trenutno iznose 62,6 odsto i analitičari upozoravaju da će postizanje cilja od 80 procenata biti nevjerovatno teško ako se nastave značajni poremećaji u snabdjevanju ruskim gasom.

Prihvati notifikacije