Ekonomija

Pokrenut projekt: Kako se troše javna sredstva? Novac treba ići onima kojima je najpotrebniji

Unija za održivi povratak i integracije u BiH je u mjesecu junu 2022. godine započela je sa implementacijom projekta „Povećanje odgovornosti procesa utroška javnih sredstava za održivi povratak u BiH“.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Navedeni projekt podrazumijeva praćenje procesa utroška javnih sredstava u periodu od 2018. do 2021. godine od strane naše organizacije.

Na ovaj način žele dati doprinos praćenju utroška javnih sredstava za održivi povratak u gore navedenom periodu, te ujedno identifikovati dodatne potrebe u održivom povratku, ali i potencijalne nedostatke u procesu provedbe projekata za ovu namjenu.

Utvrđene su određene neregularnosti prilikom trošenja finansijskih sredstava za projekte, koji se realizuju u pogledu integracije i reintegracije povratnika i raseljenih osoba u BiH. “Zbog toga smo do sada uspostavili komunikaciju i saradnju sa svim institucijama na državnom, entitetskom, kantonalnom i lokalnom nivou kako bi dodatno utvrdili činjenično stanje na terenu. Na primjer, u Općini Rudo smo uočili problem da se nije izvršila elektrifikacija povratničkog naselja iako su obezbijeđena sredstava za tu namjenu, tako da su mještani još uvijek bez struje”, izjavio je na pres-konferenciji koordinator aktivnosti na terenu Dženan Mašetić.

Dodao je da se kroz navedeni projekt teži doprinijeti dosljednoj primjeni Aneksa 7, a to znači implementiranje programa za rekonstrukciju, infrastrukturu, elektrifikaciju, zapošljavanje, zdravstvo, socijalnu zaštitu i obrazovanje.

Nadaju se da će ovaj projekt doprinijeti povećanju odgovornosti procesa utroška javnih sredstava za održivi povratak, a time i jačanju ukupne transparentnosti i odgovornosti u radu javnih institucija u BiH.

Nakon 26. godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i dalje svjedočimo da se ova problematika ne rješava onako kako je neophodno u odnosu na broj ljudi koji su aplicirali da im se pomogne.

Aktivnosti se realizuju u okviru projekta „Povećanje odgovornosti procesa utroška javnih sredstava za održivi povratak“ kao dio šireg programa Podrška građanima protiv korupcije, finansijski podržanog od strane Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), a koji provode Centri Civilnih Inicijativa (CCI) kao glavni implementator.