Svijet

Pet zahtjeva Zelenskog od zapadnih saveznika i njihova vjerovatnoća uspjeha

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ne dopušta da ga uragan spriječi u predstavljanju svog plana za pobjedu liderima u Londonu, Parizu, Rimu i Berlinu.

FOTO: EPA
FOTO: EPA

Od četvrtka, Zelenski je krenuo na 36-satnu turneju po glavnim europskim prijestonicama, s ciljem da uvjeri lidere Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Italije i Njemačke, kao i novog generalnog sekretara NATO-a, da pruže dodatnu vojnu pomoć Ukrajini.

Ovaj potez dolazi u vrijeme kada su ukrajinske trupe pod pritiskom ruskih snaga, koje napreduju uprkos velikim gubicima. Zelenski želi osigurati podršku prije američkih predsjedničkih izbora narednog mjeseca, koji bi mogli značajno uticati na odnose Kijeva s glavnim saveznikom.

Tokom ovog putovanja, Zelenski je iznio pet glavnih zahtjeva europskim liderima a Politico je napravio procjenu vjerovatnoće za dobijanje istih (1 – najmanja šansa; 5- najveća šansa):

Put ka NATO-u

Ukrajina želi čvrstu obavezu da će jednog dana postati članica NATO-a. Zelenski i njegov tim vide članstvo u NATO-u kao ključ za sprečavanje budućih ruskih napada. Iako su mnoge članice saveza izrazile podršku ukrajinskom pristupanju, lideri poput SAD-a i Njemačke ostaju skeptični, zbog rizika od direktne eskalacije sukoba s Rusijom. Ukrajina je već potpisala 20 bilateralnih sigurnosnih sporazuma s raznim saveznicima, ali oni ne nude iste garancije kao NATO članstvo.

Šanse za uspjeh: 1

Zaštita ukrajinskog neba

Drugi prioritet je poziv zapadnim saveznicima, posebno Poljskoj i Rumuniji, da koriste svoje sisteme protuzračne odbrane za presretanje ruskih raketa i dronova iznad zapadne Ukrajine. Međutim, europski saveznici strahuju da bi ovakav potez mogao izazvati direktni sukob s Rusijom. Iako Ukrajina traži sličnu odlučnost kao što je SAD pokazao u odbrani Izraela od iranskih napada, malo je vjerovatno da će saveznici brzo djelovati po ovom pitanju.

Šanse za uspjeh: 1

Pravo na napade unutar Rusije

Zelenski također traži od europskih lidera da ukinu ograničenja koja sprječavaju Ukrajinu da koristi donirano oružje za napade na ciljeve unutar Rusije. Iako Nizozemska podržava ovaj prijedlog, mnogi drugi saveznici strahuju da bi ovakvi napadi mogli dovesti do šireg rata ili čak do nuklearnog odgovora Rusije.

Šanse za uspjeh: 1

Ponovno otvaranje pitanja Taurus projektila

Iako su SAD, Velika Britanija, Francuska i Italija isporučile Ukrajini određene količine dalekometnih projektila, Njemačka odbija da pošalje svoje moćne Taurus krstareće rakete. Njemački kancelar Olaf Scholz se čvrsto protivi ovom prijedlogu, unatoč pritiscima iz svoje koalicije. Dok Njemačka planira novi paket vojne pomoći vrijedan 1,4 milijarde eura, malo je vjerovatno da će Zelenski uspjeti dobiti odobrenje za ove rakete tokom svog boravka u Berlinu.

Šanse za uspjeh: 1

Ukrajina kao “arsenal demokratije”

Pored toga, Ukrajina želi privući investicije u vlastitu vojnu industriju kako bi postala manje ovisna o saveznicima. Velike kompanije poput Rheinmetalla, Nammoa i Saaba već su dogovorile lokalne proizvodne programe, a zemlje poput Danske, Kanade i Litvanije direktno naručuju oružje od ukrajinskih kompanija. Cilj ovog plana je osnažiti ukrajinsku vojnu industriju i smanjiti potrebu za vanjskom pomoći.

Šanse za uspjeh: 5

Politički magazin Politico zaključuje kako je ova turneja ključna prilika za Zelenskog da učvrsti podršku Zapada dok se Ukrajina suočava s izazovima na bojnom polju i pred neizvjesnim političkim promjenama u SAD-u.