Naučnici cijelo vrijeme rade na analizi tih uzoraka, a nedavno su u njima pronašli nešto revolucionarno molekularnu vodu.
E sada, neki su se možda zapitali što je tu novoga, svako malo nam stižu vijesti o nekim novim izvorima vode na našem prirodnom satelitu. Istina, svemirske agencije su i prije na Mjesecu detektirale vodu, ali se ona uglavnom nalazila zarobljena unutar minerala i stijena ili zamrznuta na polovima. Primjerice, kineski naučnici su prošle godine na Mjesecu pronašli vodu zarobljenu u staklenim kuglicama, poznatim kao lunarne sferule.
No sada je prvi puta u fizičkim uzorcima pronađena voda u molekularnom obliku (H2O). A što je još važnije, uzorci stižu s područja Mjeseca na kojem voda u tom obliku ne bi trebala postojati. Naime, trebala je ispariti, ali to se izgleda nije dogodilo.
Tri forme vode na Mjesecu
Naime, stručnjaci su u uzorcima pronašli prozirni kristal nalik na ploču otprilike širine ljudske dlake kojeg su nazvali ULM-1 (Unknown lunar mineral-1). Kristali ULM-1 se sastoje od otprilike 41% vode, s komadićima amonija koji održavaju molekule H2O stabilnima unatoč velikim promjenama temperature na Mjesecu.
Vodu na Mjesecu možemo pronaći u tri forme: molekule vode (H20), zamrznuta voda i molekularni spoj hidroksil. Mada istraživanja pokazuju da je vode na Mjesecu bilo još u njegovoj davnoj prošlosti, kada su na našem prirodnom satelitu eruptirali vulkani, mi smo je tamo uočili tek nedavno.
Dugo vremena se smatralo da na Mjesecu nema vode, pogotovo zato što je nije bilo u prvim lunarnim uzorcima koje su prikupili NASA i Sovjetski Savez. Tek smo nedavno pronašli led i molekule vode na tamnim, hladnim lunarnim polovima gdje ne dopire sunce, piše CNN.
Koliko vruće može biti na Mjesecu?
Kao što smo spomenuli, nedavno istraživanje je pokazalo da bi u staklenim kuglicama razasutim po Mjesecu mogla biti zarobljena voda ili hidroksil te da bi solarni vjetrovi mogli transformirati hidroksil (OH) u vodu (H2O).
No lunarni polovi su jako nezgodni zbog stjenovitog terena, što znači da bi bilo teško doći do ovako vrijednog resursa. Dodatno, molekularna voda nije stabilna na drugim dijelovima Mjeseca jer isparava na nižim geografskim širinama gdje temperature mogu premašiti 100 stupnjeva Celzijevih.
Da, na Mjesecu zna biti jako, jako vruće. Temperature u blizini ekvatora tijekom dana mogu dosegnuti 121°C, a zatim se za noći strmoglaviti na -133°C.
Vrijedan resurs na Mjesecu
Sada se cijela ova perspektiva o prikupljanju vode mijenja jer uzorci sa Chang‘e-5 dolaze sa srednje geografske širine, odnosno područja na kojem molekularna voda nije stabilna. “U uzorcima je pronađen amonij koji djeluje kao stabilizator za molekule vode”, objasnio je planetarni geolog Yuqi Qian sa Sveučilišta Hong Kong.
Ovo otkriće bi moglo objasniti NASA-ine nalaze iz 2020. godine, kada je teleskop SOFIA otkrio naznake vode na površini Mjeseca mada nitko nije mogao objasniti kako nije isparila. Ova forma vode bi mogla potencijalno biti vrijedan resurs u slučaju gradnji trajnih baza na Mjesecu.