IT

Ovako će izgledati grad budućnosti u Japanu: Ljudi, građevine i automobili biće povezani senzorima

Podno vulkanske planine Fidži, prepoznatljivog simbola Japana, Toyota uz pomoć danskih arhitekata iz grupacije BIG planira da izgradi grad budućnosti za dvije hiljade ljudi, ekosistem zamišljen kao živa laboratorija.

FOTO: COURTESY OF BIG
FOTO: COURTESY OF BIG

Energija za grad dolaziće od vodikovih gorivih ćelija, kakve Toyota već koristi u automobilskoj industriji električnih vozila za pogon motora.

Woven City će biti grad naučnika koji će dane provoditi istražujući i testirajući naprednu tehnologiju pametnih domova, robotike i vještačke inteligencije u stvarnom okruženju.

Prototip “grada budućnosti” bit će izgrađen iz temelja na mjestu nekadašnje fabrike Higashi-Fuji, koja je svoju decenijsku historiju proizvodnje automobila privela kraju u decembru 2020.

Ideja “Woven Cityja” je da svi ljudi, zgrade i vozila mogu komunicirati jedni s drugima putem podataka u stvarnom momentu i drugih ugrađenih senzora. Ova povezanost će omogućiti Toyoti da testira kako napredna AI tehnologija radi u stvarnom svijetu, uz minimalan rizik.

Potpuno povezani ekosistem grada napajat će se čistim izvorima energije poput solarne energije, vodoničnih fosilnih ćelija i geotermalne energije.

“Woven City” će imati tri tipa ulica: jedna namijenjena pješacima, jedna za osobe sa osobnim vozilima i jedna za automatiziranu vožnju.

Prihvati notifikacije