Politika

Otvoreni Balkan bi mogao biti novi ozbiljan izazov za vladajuću koaliciju

Pitanje koje od svog pojavljivanja u Bosni i Hercegovini nije prestalo biti aktuelno: Otvoreni Balkan ili Berlinski proces? Odgovor bh. političara ni o ovome nije jedinstven. Berlinski proces od svog pojavljivanja nije doživio konsenzus, a čini se da istu sudbinu ima inicijativa Otvoreni Balkan. Između ova dva kolosijeka, zajedničko tržište Bosna i Hercegovina će, po svemu sudeći, još sačekati.

FOTO: FTV
FOTO: FTV

Berlinski proces ili Otvoreni Balkan još jedno pitanje o kojem nisu saglasni političari iz oba entiteta Bosne i Hercegovine. Podsjećamo, naša država je od 2014. dio Berlinskog procesa, zajedno s drugih pet država Zapadnog Balkana, a sve sa ciljem međusobnog povezivanja i poboljšanja ekonomije radi bržeg pristupanja Evropskoj uniji.

Istovremeno, političari iz RS-a pobornici su inicijative Otvoreni Balkan, kojoj su pristupile Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija. Kako bh. plitičari, tako i politički analitičari različitih su stavova:

“Nije smetnja i ne bi se udaljile zemlje ako bi ušle u Otvoreni Balkan. Možda bi bilo bolje kada bi Evropska unija postigla saglasnost između sebe i s Amerikom oko toga šta je budućnost Zapadnog Balkana, jer u suštini ta dva pocesa se mogu harmonizovati”, smatra politički analitičar Dušan Janjić.

“Nisam vidjela da SAD ne podržavju Berlinski proces i Sofijski sporazum i sve one deklaracije i izjave sa Brda kod Kranja. Čemu sada praviti utakmice između regionalnih integracija ako se već zna koja od tih regionalinih integracija ima potpis od svih šest zemalja”, navela je Svetlana Cenić, ekspert za ekonomiju.

Samim tim što inicijativu Otvoreni Balkan nije potpisalo svih šest zemalja, nema potrebe da se o tome dalje govori, smatra Cenić. A pristupanje Otvorenom Balkanu političari iz RS-a žele, kaže Cenić, jer bi i na taj način bili bliže Srbiji. Dodaje da će predsjednik RS-a Milorad Dodik zato postavljati ultimatume koalicionim partnerima iz Federacije BiH na državnom nivou.

“To su sami rekli u Ohridu kada je bio Samit da će ucjenjivati koalicijom i prekidom koalicije da bi se ušlo u Otvoreni Balkan.”

Andrej Nikolaidis inicijativu Otvoreni Balkan ocjenjuje kao SAD-ov politički projekt, te razumije pritisak sa kojim se suočava Bosna i Hercegovina. Ističe da je vrlo teško odbiti SAD, jer kada se njima kaže ne, to može imati velike posljedice, prenosi federalna.ba.

“Pritisak na Bosnu i Hercegovinu za ulazak u Otvoreni Balkan će rasti i to je neizbježno. Čim Crna Gora bude priključena, a to će se desiti vrlo brzo više ne postoje političke snage koje to mogu zaustaviti, na redu je Bosna i Hercegovina.”

Nikolaidis naglašava da je ulazak zemalja Zapadnog Balkana u Otvoreni Balkan smetnja Berlinskom procesu i da je EU protiv Otvorenog Balkana. U konačnici, iza Berlinskog procesa stoje projekti i novac, a iza Otvorenog Balkana Aleksandar Vučić. Poznato je da su političari iz Federacije protiv, a iz RS-a za ulazak. Upućeniji tvrde upravo da će Otvoreni Balkan biti novi i ozbiljan izazov za partnerstvo vladajućih stranaka.