Kontroverzni slovenački biznismen Rok Snežič, iz protesta što je bio protjeran iz BiH pokušava da se osveti vlastima i to preko sarajevskog ćevapa, saznaje portal CAPITAL.
Bosna i Hercegovina planira da ovo tradicionalno jelo zaštiti na nivou Evropske unije, a Snežič se potrudio da jednog dana kada do toga dođe, promocija ovog brenda bude maksimalno otežana.
Naime, on je kupio veliki broj domena sa imenom „sarajevski ćevap“ i sa najčešćim ekstenzijama u svijetu, kao što su „.net“, „.com“, „.org“, „.eu“.
Takođe, zauzeo je i domen sarajevskicevap.ba, a na kojem je postavio tekstove domaćih i slovenačkih portala o procesima koje vodi sa bivšim direktorom Obavještajno – bezbjednosne Agencije BiH Osmanom Mehmedagićem Osmicom kojeg je targetirao kao glavnog krivca što je krajem 2020. godine okarakterisan kao osoba koja može predstavljati opasnost po sigurnost BiH.
Zbog toga sve do juna ove godine nije mogao ući u BiH. Kako je sud BiH presudio u njegovu korist, a Mehmedagić u međuvremenu smijenjen, Snežič je u junu ove godine skinut sa svojevrsne „crne liste“.
U izjavi za CAPITAL Snežič kaže da će domene besplatno ustupiti Bosni i Hercegovini kada dobije javno izvinjenje zbog zabrane ulaska, a zbog koje nije mogao viđati porodicu koja živi u Banjaluci.
„Zabranu ulaska je naredio Osmica, čovjek koji je bio u pritvoru i koji ima zabranu ulaska u EU, a nalazi se i na američkoj crnoj listi. Zbog njega moje dvoje maloljetne djece nije moglo viđati oca tri i po godine čime su im prekršena ljudska prava osigurana evropskom konvencijom“, kaže on.
Tvrdi da je neosnovano sankcionisan te da u BiH nije imao ni saobraćajnog prekršaja te dodaje da je doktorirao pravo u Banjaluci, gdje se krstio i postao pravoslavac i gdje su mu rođena djeca, a što je po njegovom mišljenju, uzrok svih problema.
„Ja ću da predam besplatno sve ove domene koji su u mom vlasništvu samo tražim od bošnjačke vlade javno izvinjenje mojoj maloljetnoj djeci“, zaključio je Snežič.
Podsjećamo, Snežič je bezbjednosnim agencijama u BiH postao interesantan zbog njegovih poslova ovdje.
O njegovim poslovima u Republici Srpskoj CAPITAL je pisao 2020. godine u tekstu “Srpska postala offshore destinacija – Slovenci u Banjaluci otvorili 200 fantomskih firmi”.
Priča je privukla veliku pažnju domaće i strane javnosti, ali i nadležnih organa koji su u njoj vidjeli elemente pojedinih krivičnih djela poput prevare i poreske utaje.
Iako je bio predmet interesovanja istražnih organa, Snežič do sada nije optuživan niti osuđen u BiH.