Svijet

Opasnost od podjela u EU je realna: "Ledeno doba" će trajati najmanje do 2030.

Austrijski ekspert za istočnu Evropu Gerhard Mangott smatra da je opasnost od podjele u EU realna i da će "ledeno doba" sa Rusijom trajati najmanje do 2030.godine.

FOTO: EUROPA.EU/ILUSTRACIJA
FOTO: EUROPA.EU/ILUSTRACIJA

Mangott kaže da do podjela u EU može doći, kada su u pitanju sankcije, ukoliko, na primjer, Mađarska uloži veto.

“Podjela je moguća, ali trenutno nije izvjesna. Veći problem od sankcija su razlike u vezi ratnih ciljeva Ukrajine. Pojedine zemlje žele da sve ruske trupe budu protjerane iz Ukrajine, kao i sa Krima. Druge države, kao što su Njemačka i Francuska žele povratak status kvo-u prije 24. februara, kada je rat izbio. U tom scenariju bi Krim ostao anektiran Rusiji. Ta dva viđenja utiču i na isporuke naoružanja Evrope”; objasnio je on.

Upitan da li su brojne posjete evropskih lidera Kijevu donijeli nešto, rekao je da su one bile signal solidarnosti ukrajinskoj vladi i stanovništvu, ali je poneki državnih to činio i iz unutrašnjopolitičkih motiva.

Davanje statusa kandidata Ukrajini, prema Mangottu, donosi kratkočni efekat, koji daje nadu ukrajinskom stanovništvu i predstavlja samo simbolični gest.

“Međutim smatram tu odluku nesrećnom, jer pregovori neće moći početi mnogo godina, i trajaće veoma dugo. Tada će uslijediti otrežnjenje i saznanje da put ka Evropi nije brzi put”, rekao je on za dnevnik “Kronen Zeitung”.

Upitan za odnose EU i Rusije, Mangott je rekao da o tome Evropa nije jedinstvena.

“Njemački kancelar Olaf Scholz je, na primjer, rekao da odbija posjetu ruskog predsjednika Vladimira Putina sve dok rat ne bude okončan po uslovima Ukrajine. To tako ne bi potpisale istočnoevropske države, koje ne žele da Putin ikada više stupi na evropsko tlo”, rekao je on.

Mangott je izrazio uvjerenje da će Putin ponovo izaći na izbore 2024.i da će njegov mandat trajati do 2030., te da će do tada biti nastavljeno “ledeno doba” između EU i Rusije, odnosno da će odnosi ostati zamrznuti.

Prihvati notifikacije