IT

Olimpijske igre u Parizu pod nadzorom umjetne inteligencije?

Francuska vlada želi progurati zakon koji će odobriti korištenje nadzornih sistema podržanih tehnologijom umjetne inteligencije tokom Olimpijskih igara u Parizu sljedeće godine.

FOTO: ILUSTRACIJA/FATTIRETOURS.COM
FOTO: ILUSTRACIJA/FATTIRETOURS.COM

Uprkos protivljenju aktivista za ljudska prava, francuska su vlasti ne odustaju od kontroverznog prijedloga zakona o korištenju nadzornih kamera temeljenih na umjetnoj inteligenciji u sklopu Olimpijskih igara koje će se u ljeto 2024. održati u Parizu.

Nacrt zakona, usmjeren na osiguravanje sigurnosti na Igrama, uključuje i članak koji dopušta korištenje sustava kamera pokretanih umjetnom inteligencijom za uočavanje sumnjivog ponašanja u stvarnom vremenu kako bi se otkrili “događaji koji bi mogli predstavljati ili otkriti rizik” od “terorističkih djela ili ozbiljnih povreda sigurnosti”.

Zakonu se protive brojni političari i aktivisti. Prošle je sedmice oko 40 članova Europskog parlamenta reklo da plan “stvara presedan nadzora kakav dosad nije viđen u Europi”. Uoči rasprave članovi parlamenta podnijeli su čak 770 amandmana na prijedlog zakona, od kojih su mnogi bili usmjereni na članak sedam, koji pokriva videozapise snimljene postojećim nadzornim sustavima ili nove koji se “obrađuju algoritmima”.

Zakonu se protive i međunarodne organizacije za digitalna prava, uključujući francuske La Quadrature du Net (QDN), Amnesty International i Access Now. Oni ističu kako bi prijedlog zakona mogao biti u suprotnosti s europskim Zakonom o umjetnoj inteligenciji, o kojem se trenutno raspravlja u Bruxellesu i koji bi mogao ograničiti biometrijski nadzor.

“Olimpijske igre koriste se za donošenje zakona koji ne bi prošli u normalnim vremenima”, upozoravaju aktivisti QDN-a. Ako se usvoji, zakon bi Olimpijske igre 2024. učinio “sigurnosnim laboratorijem” koji će tvrtkama dati priliku da testiraju svoje sustave i prikupljaju podatke za obuku svojih algoritama. Amnesty International nazvao je prijedlog “drakonskim” i upozorio da bi mogao dovesti do “distopijske razine nadzora u budućnosti”.

Cijeli tekst pročitajte OVDJE.