Kolumne

Okončani rat, krajem 1995. godine je ostavio neminovne ratne posljedice, ali je BiH očuvana

Okupirana i podjeljena monarhistička Jugoslavija je bila grotlo zla u kojem su pomahnitali četnici i ustaše predvođeni Hitlerovim suludim naumom otpočeli masovni progon i neviđeni pokolj na teritoriji historijske Bosne i Hercegovine.

FOTO: MIRSAD CATIC/FACEBOOK
FOTO: MIRSAD CATIC/FACEBOOK

Nasuprot fašističkom zlu su bili partizanski revolucionari koji su već tokom prve ratne godine upriličili Prvo zasjedanje AVNOJ-a u Bihaću i jasno dali do znanja da ne priznaju okupaciju i izdajničku izbjeglu monarhiju te da uspostavljaju svoju narodnu vlast kroz  federalni karakter buduće  jugoslavenske zajednice.

Upravo je ovakav jasan partizanski stav iznjedrio odluku o formiranju ZAVNOBiH-a po projektovanim historijskim granicama budućih republika. Tadašnje promišljanje vodećih komunista nije bilo usmjereno ka postojanju BiH. Smatrali su da je, zbog njene nacionalne disperznosti, njabolje da se podijeli između Hrvatske i Srbije.

Samo godinu dana nakon prvog zasjedanja AVNOJ-a, partizani su pored borbenih uspjeha protiv fašista i izdajnika, gradili novo drušvo i neposredno pred Drugo zasjedanje AVNOJa- u Jajcu, mudri bosnaskohercegovački  revolucionari, prije svih Rodoljub Čolaković i Avdo Humo su u razgovoru sa Josipom Brozom Titom obrazložili mogućnost i potrebu postojanja Bosne i Hercegovine kao ravnopravne zajednice svih njenih naroda i narodnosti koji vjekovima čine jedinstvenu žiteljsku cijelinu u zemlji koja kroz historiju ima svoj kontinuitet.  

Pročitajte još

Tito je i pored protivljenja svojih bliskih saradnika, usvojio prijedlog i „presjekao“ odlukom da su narod i  bosanskohercegovački partizani  podnijeli veliku žrtvu i da su zaslužili svoju domovinu.  Izboreno pravo na svoju domovinu, je relizovano u noći 25 -26.11.1943. godine u Mrkonjić Gradu  gdje je od  274 delegata izabrano 173 vijećnika prvog parlamenta Bosne i Hercegovine, koji je uz sve specifičnosti , usvojio  Rezolucija ZAVNOBiH-a o Bosni i Hercegovini kao zajedničkoj domovini svih njenih naroda koja je i potvrđena na Drugom zasjedanju AVNOJ-a.

Za nepunu ratnu godinu je u oslobođenom Sanskom Mostu održano Drugo zasjedanje ZAVNOBiH-a, kada je 1. juna 1944. godine ZAVNOBiH proglašen za  najviše zakonodavno i izvršno tijelo. Upravo je tada i usvojena veoma značajna proevropska „deklaracija o pravima građana“, kao prvi građanski ustav BiH, kojim se  garantuje: nacionalna ravnopravnost, sloboda savjesti i vjeroispovijesti, sloboda zbora i dogovora, sloboda udruživanja i štampe, lična i imovinska sigurnost građana, sloboda privatne inicijative u privrednom životu, ravnopravnost spolova u svim oblastima društvenog života, aktivno i pasivno pravo glasa sa 18 godina, pravo žalbe i pritužbe, pravedno suđenje za svakog , uvođenje vojne obaveze za sve građane sposobne za nošenje oružja.

Nakon oslobođenja Sarajeva održano je Treće zasjedanje ZAVNOBiH-a  od 26. – 28. aprila 1945. godine kada je on prerastao u Narodnu skupštinu BiH koja je izraženom voljom svih njenih žitelja kao R BiH bila ravnopravna članica Federativne Narodne Republike Jugoslavije.

Upravo  zahvaljujući svijesti anifašista i partizanskim borcima, R BiH je dobila svoje granice  i postala sastavni dio pobjedničke antifašističke koalicije. Mudrost i odlučnost u naumu, hrabrost i slobodarski duh naših ljudi iznjedrio je R BiH  koja  je svoju stečenu državnost u fazi rastakanja Jugoslavije mogla da verifikuje u postojećim granicama.

Sudbina se na ovim prostorima opet poigrala i krajem devdesetih  vratila na scenu prevaziđene i nacionalističke modele političkog djelovanja koji su uz podršku pristrasnog vrha jugoslavenske armije razbudili stare komšijske aspiracije ka našoj domovini i posegli za silom da je podijele kao ratni plijen. Kao posljedica razularenog nacionalizma, upaljena je  ratna buktinja 1992. godine koja je gutala nedužne ljude i njihovu stečevinu, protjerala ih sa vjekovnih ognjišta a zločinci su počinili genocid.

Hrabri i odlučni u naumu da očuvaju svoju postojbinu, patriote su čiste svijesti i velika srca uspjeli da nastave svijetlu partizansku tradiciju i da se odupru novom valu fašizma. Okončani rat, krajem 1995. godine je ostavio neminovne ratne posljedice koje i danas kušamo, ali je naša vjekovna domovina Bosna i Hercegovina u njenim granicama očuvana.

Nove generacije, kao temeljne vrijednosti naše ponosne domovine, moramo ojačati i poduprijeti u nastojanju da naša Bosna i Hercegovina bude iskonska vrijednost svih njeih žitelja na svakom njenom pedlju jer svi mi činimo zajednicu ponosnih i vjernih sljedbenika naših hrabrih i odlučnih predaka, koji su slobodom nadahnuti, tog ratnog 25. Novembra 1943. u Mrkonjić Gradu, na prvoj sjednici  parlamenta Bosne i Hercegovine,  izborili pravo i odlučili da Republika Bosna i Hercegovina, bude domovina i država svih njenih žitelja i zato smo, kao njihovi potomci i nakon 79 godina istrajni u očuvanju temelja naše Bosne i Hercegovine, jedine domovine naših pokoljenja.

Dragi i ponosni žitelji naše domovine, sretan Vam Dan državnosti!

Za Bosnainfo, piše: Mirsad Ćatić – Čuperak, Direktor filmskog festivala u Bihaću.Predsjednik SABNOR-a KS

Prihvati notifikacije