Magazin

Od 2000. godine na Zemlji je nestalo šuma površine veće od Teksasa

Od 2000. godine nestalo je više od sedam odsto šuma u planinskim područjima svijeta, što je površina veća od Teksasa - otkrili su naučnici proučavajući satelitske snimke i podatke.

FOTO: ILUSTRACIJA/UNSPLASH/WAREN BRASSE
FOTO: ILUSTRACIJA/UNSPLASH/WAREN BRASSE

Nestanak najvećeg dijela gorsko-planinskih šuma primijećen je u tropskim područjima i ključnim prirodnim staništima, pri čemu su ionako ugrožene životinjske vrste dovedene u još veću opasnost.

Veći dio šuma gorsko-planinskog područja nestao je zbog sječe, šumskih požara i zbog krčenja šuma radi prenamjene u poljoprivredna zemljišta.

Studija koju su proveli naučnici Univerziteta Lids i Južnog univerziteta nauke i tehnologije u Kini objavljena je u časopisu “Jedna Zemlja”.

Planinska područja su dom za više od 85 odsto ptica, sisavaca i vodozemaca u svijetu, a šumovita planinska područja posebno su važna staništa za floru i za divlje životinje, upozoravaju istraživači.

Oni su pratili promjene šumskog “pokrivača” u planinskim dijelovima svijeta između 2001. i 2018, uporedivši različite vrste šuma na raznim nadmorskim visinama da bi proučili kako je nestanak šuma uticao na prirodu.

Planinske šume nestaju puno brže nego ranije, pri čemu se njihov nestanak u periodu 2010.-2018. godina ubrzao za 50 odsto u poređenju sa periodom između 2001. i 2009. godine.

Najveći nestanak šuma primijećen je u Aziji, Južnoj Americi, Africi, Evropi i Australiji.

Istraživači smatraju da je za “šumsku krizu” u području jugoistočne Azije najodgovornije krčenje šuma radi prenamjene u poljoprivredna zemljišta.

Pri tome su puno bolje prošla takozvana zaštićena šumska područja- zaključeno je u studiji.

Prihvati notifikacije