Prema mapi koju je Ambasada SAD u BiH objavila na društvenoj mreži X, to su Kotor Varoš, Teslić, Modriča, Brod, Šamac, Bratunac, Ljubinje, Berkovići, Lopare i Istočna Ilidža.
Tvrde da bi broj opština bio i veći da nisu odustale pod pritiskom Milorada Dodika.
-SAD snažno podržavaju lokalnu upravu u BiH. Zbog toga ulažemo 14,1 milion dolara kako bismo pomogli opštinama širom BiH da poboljšaju kvalitet usluga koje pružaju svojim stanovnicima i generišu investicije i radna mjesta koristeći moć bh. dijaspore.
“Diaspora Invest” je do sada ostvario 69 miliona dolara investicija i otvorio više od 2.800 radnih mjesta širom BiH.
The United States is a strong supporter of local governance in BiH. This is why we are investing $14.1 million to help municipalities across BiH improve the quality of services they provide to their residents and generate investments and jobs by leveraging the power of the BiH… pic.twitter.com/UKWophunHV
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) August 9, 2024
Sve opštine u BiH imaju pravo učešća u našim investicionim programima i programima lokalne uprave, a trenutno u njima učestvuje 30 opština iz FBiH i 10 iz RS. Mnoge opštine kojima je upravljao SNSD su se prijavile i izabrane da učestvuju u ovim programima, ali je Milorad Dodik vršio pritisak na njih da se povuku, pa njihove zajednice sada propuštaju prednosti – radna mjesta, poboljšanu infrastrukturu, investicije i drugo – koje ti programi daju sve nad ovom zemljom – objavila je Ambasada.
Na kraju postavljaju pitanje: „Zašto se gospodin Dodik više bavi bogaćenjem sebe i svoje porodice nego bogaćenjem lokalnih zajednica i poboljšanjem kvaliteta života u opštinama?“
Gradovi i opštine u Republici Srpskoj nisu pozvani da se prijavljuju na bilo kakve američke programe, tvrdi predsjednik Saveza opština i gradova RS i gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić.
Istovremeno, u SNSD tvrde da mapa opština najbolje pokazuje koga Amerikanci podržavaju u RS. Poslanik te stranke u Predstavničkom domu BiH, Miroslav Vujičić, kaže da su Amerikanci i Ambasada SAD očigledno ponosni na svoje saradnike, pa ih javno objavljuju i reklamiraju.
-Nama iz Republike Srpske još zanimljiviji podatak je kojih se to 10 opština iz RS našlo na tom spisku. Sve osim jedne pod vlašću su perjanica opozicije SDS i PDP. Bratunac je, vjerovatno, stavljen kako naš narod kaže „da se vlasi ne dosjete“, ali ovako nešto je nemoguće prikriti ni sakriti – izjavio je Vujičić za Srnu.
On je istakao da je porazna činjenica da se na spisku američkih plaćenika nalazi i opština Istočna Ilidža koja je dala najveću žrtvu za stvaranje Republike Srpske. Prema njegovim riječima, korist od ovih dolara ima samo uski krug ljudi, na čelu sa načelnikom Marinkom Božovićem (SDS), a “pošto Amerikanci ne bacaju novac uzalud, vrijeme pred nama će pokazati za šta su plaćeni”.
-Neke naznake već vidimo pošto većina napada na institucije RS, na zdravstveni sistem, na penzioni sistem… dolazi upravo iz Istočne Ilidže, ali vjerujemo da Majkl Marfi ima spremne još ambicioznije zadatke za Marinka – ocijenio je Vujičić.
Načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović odbio je da komentariše navode Vujičića.
Istovremeno, načelnik optine Šamac Đorđe Milićević kaže da je, kao prvo, neophodno razgraničiti lokalni i republički nivo vlasti.
-Samo neuk političar i onaj ko ima loše namjere može reći da neko sa lokalnog nivoa može da utiče na određene odluke koje se donose na nivou RS. U prevodu, lokalne zajednice sarađuju i treba da sarađuju sa svim međunarodnim organizacijama, ambasadama, ako je na dobrobit zajednice. Opština Šamac je u periodu od 2022. do 2024. godine, takmičeći se na osnovu rezultata, obezbijedila 3,5 miliona KM bespovratnog novca od Vlade Srbije, od Vlade FBiH, ambasada Švedske, Švajcarske… Naravno da učestvujemo i sa Ambasadom SAD u jednom projektu koji podržava saradnju sa dijasporom – kaže Milićević za Srpskainfo.
Dodaje da će tako da bude i u budućnosti, duboko vjerujući da su ovo lokalne teme.
-Kada vlast ima unutrašnje probleme, onda su joj krive i lokalne zajednice. Dakle, naš zadatak je da obezbijedimo rješevanje lokalnih problema. I mi ćemo to raditi, širom su vrata otvorena svima koji mogu pomoći opštini Šamac. Puno se ne obazirem na takve insinuacije i targetiranja koja već nekoloko godina dolaze od strane vlasti jer moj zadatak je bio i ostao da Šamac učestvuje u što više međunarodnih projekata u čemu smo i uspijeli i obezbijedili značajna finansijska sredstva – poručuje Milićević.
Kako su rekli u jednoj od gorepomenutih opština, u pitanju su sporazumi sa Ambasadom SAD kojim se podržavaju opštine u lokalnom ekonomskom razvoju. Između ostalog, jedna od faza je upravo projekat „Dijaspora Invest“ koji podrazumjeva pomoć firmama sa jednokratnim sredstvima.
Uslov je da su firme novoosnovane, ili da su nastale u posljednje tri godine, da su organizovane kao d.o.o. i da u vlasništvu učestvuje neko iz dijaspore. Pi tom, pod dijasporom se u ovom slučaju podrazumjevaju i okolne zemlje – Srbija, Hrvatska i Crna Gora.
U pitanju je bespovratni novac za nabavku opreme u iznosu do 70.000 KM, od čega polovinu daje Agencija SAD za međunarodni razvoj (USAID), a polovinu lokalna zajednica.