Ovim projektom će za 18 žrtava mina biti omogućeno da im se još ove godine obezbijede najsavremenije proteze za noge i 14 silikonskih uložaka.
Program ima za cilj da žrtvama mina omogući da vode bezbrižan i život bez bola i da im se na taj način olakša reintegracija na tržište rada.
Dokaz za uspješnu integraciju onih koji su pogođeni u društvo se također može vidjeti na ovogodišnjim Paraolimpijskim igrama u Parizu: među ekipom igračima bosanskohercegovačke sjedeće odbojke koji su osvojili srebrnu medalju bile su tri žrtve mina koje su ove godine zahvaljujući njemačkim finansijskim sredstvima dobile proteze.
Bosna i Hercegovina i dalje spada u države koje su najviše pogođene nagaznim minama u svijetu. Nažalost, i danas – 27 godina nakon završetka rata – još uvijek dolazi do teških nesreća uzrokovanih minama u kojima ljudi u Bosni i Hercegovini stradaju.
Nadležni državni organ BHMAC (“Centar za uklanjanje mina u Bosni I Hercegovini”) procjenjuje da ukupan broj žrtava mina iznosi oko 8.000. Od toga, otprilike, 1.600 ubrajaju u poslijeratne žrtve.
Njemačka je do sada u Bosni i Hercegovini za rehabilitaciju žrtava mina stavila na raspolaganje oko 1,2 miliona eura, saopćeno je iz Ambasade Savezne Republike Njemačke u BiH.