IT

NEUROZNANOST Ovaj implant ugrađuje se u mozak, a tanji je od dlake

Layer 7 Cortical Interface, kako je uređaj nazvan, implant je za mozak koji bi pacijentima s paralizom trebao pomoći u upravljanju digitalnim uređajima korištenjem isključivo neuralnih signala.

FOTO: EPA-EFE/LAURENT GILLIERON
FOTO: EPA-EFE/LAURENT GILLIERON

To znači kako bi pacijenti s ozbiljnim degenerativnim bolestima mogli ponovno komunicirati s bližnjima tako što će pomicati kursore, tipkati, pa i pristupati društvenim mrežama svojim umovima.

Layer 7 je niz elektroda koji podsjeća na selotejp i tanji je do dlake ljudske kose, što pomaže u prijanjanju na površinu mozga bez oštećivanja tkiva.

Precision Neuroscience, osnovana 2021. godine, jedna je od brojnih kompanija koje su se pojavile na tržištu suočavanja mozak-kompjuter, sistema koji dešifriraju signale mozga i prevode ih u naredbe za vanjske tehnologije.

Kompaniju je pokrenuo Ben Rapoport, koji je također osnovao srodnu firmu Neuralink (sada u vlasništvu Elona Muska), zajedno sa Michaelom Magerom, koji je glavni izvršni direktor Precisiona.

Dok u Neuralinku razvijaju implant koji treba usaditi direktno u ljudski mozak, u Precisionu se oslanjaju na hiruršku tehniku koja bi trebala biti manje invazivna.

Kako bi ga postavio, hirurg treba napraviti vrlo tanak rez u lobanji i u njega ubaciti uređaj, poput pisma u poštansko sanduče.

Taj je rez tanak manje od milimetra, toliko mali da pacijentima ne treba ni brijati kosu kako bi ih se pripremilo za zahvat. Postupak je također reverzibilan, pa je implant moguće ukloniti ako ga pacijent više ne želi koristiti ili poželi noviju inačicu u budućnosti.

Priroda postupka Precisionu omogućava lako skaliranje broja elektroda prema gore, što otvara mogućnosti za korištenje Layera 7 i u druge neurološke svrhe.

S druge strane, zbog toga što uređaj nije direktno umetnut u tkivo, rezolucija signala mozga neće biti podjednako jaka kao kod drugih sličnih uređaja.

Layer 7 dosad je korišten za dekodiranje neuralnih signala u životinjama. U Precisionu se nadaju da će američki regulatori odobriti testiranje i na ljudima tokom nadolazećih mjeseci.

Tokom ovog tjedna dobili su investiciju vrijednu 41 milion američkih dolara. Ukupno su u manje od dvije godine prikupili 53 mil. USD. S novom rundom ulaganja će usavršiti proizvod, zaposliti više radnika i ubrzati postupak dobivanja potrebnih dozvola, piše CNBC.

Prihvati notifikacije