Svijet

Nešto se pakleno dešava: Alarmantna situacija u dijelovima Evrope, uvode restrikcije vode, izrađuju se krizni planovi

Posljedice zimske suše najvjerojatnije će se osjetiti u Njemačkoj i nižim regijama Austrije u nadolazećim mjesecima jer manje snijega znači manje otopljene vode za napajanje rijeka središnje Evrope u toplijim mjesecima

FOTO: JEFFREY ARGUEDAS/EPA
FOTO: JEFFREY ARGUEDAS/EPA

Iz europskih država stižu alarmantne vijesti o suši koja je ove zime izazvala kritičnu nestašicu vode zbog nedostatka padalina i toplinskih valova. Jezero Montbel u jugozapadnoj Francuskoj je više od 80 posto prazno, a brodovi su nasukani. U sjevernoj Italiji turisti mogu pješice otići do malog otoka San Biagio, do kojeg se obično dolazi samo brodom, u Alpama je palo 63 posto manje snijega nego inače, u Njemačkoj plitka rijeka Rajna otežava promet teglenica, a Barcelona je prestala zalijevati svoje parkove, nabraja The Guardian koji upozorava na posljedice zimske suše nakon najsušnijeg ljeta u 500 godina. Znanstvena studija koju je u siječnju objavilo Tehnološko sveučilište u Grazu u Austriji pokazala je da se Europa nalazi u razdoblju suše od 2018. i da je situacija s vodom “vrlo neizvjesna”.

Ovo se dugo nije desilo

– Nikad ne bih mogao zamisliti da će voda biti problem ovdje u Europi, posebno u Njemačkoj ili Austriji. Ovdje zapravo imamo problema s vodoopskrbom – kazao je Torsten Mayer-Gürr, jedan od autora studije. Karta trenutačnih suša u Evropi iz programa EU-a Copernicus pokazuje upozorenja za slabu količinu padavina ili vlažnost tla u područjima sjeverne i južne Španije, sjeverne Italije i južne Njemačke, a pogođena je gotovo cijela Francuska koja je zabilježila više od 30 dana bez značajnih padavina, što je najduže razdoblje od 1959. godine.

U toj je državo palo 75 posto manje kiše nego što je uobičajeno za veljaču pa je lokalnim vlastima u svih sedam velikih riječnih slivova u zemlji naređeno da počnu provoditi restrikcije vode dok vlada radi na kriznom planu za rješavanje nestašice.

Cijela Španija je u suši od januara 2022., ali zalihe vode u Kataloniji toliko su pale da su vlasti ove sedmice uvele zakone koji uključuju smanjenje 40 posto vode za poljoprivredu, 15 posto za industrijske potrebe i smanjenje prosječne dnevne opskrbe po stanovniku od 230 do 250 litara.

Razina rijeke Po u Italiji bila je 61 posto niža od norme za februar, a ministar zaštite okoliša i energetske sigurnosti Gilberto Pichetto boji se da će u nekim područjima možda trebati uvesti racionalizaciju vode.

U pokrajini Tirol u Austriji gradovi Landeck i Reutte izmjerili su najsušu zimu u povijesti, dok su u dijelovima Švicarske općine ponovno morale pozivati građane da štede vodu, kao što su to činili prošlog ljeta. Posljedice zimske suše najvjerovatnije će se osjetiti u Njemačkoj i nižim regijama Austrije u nadolazećim mjesecima jer manje snijega znači manje otopljene vode za napajanje rijeka centralne Evrope u toplijim mjesecima, piše Večernji list.

Prihvati notifikacije