I dalje ostaje pitanje da li su ispoštovane sve procedure? Dok odgovornost institucije u Bosni i Hercegovini prebacuju s jedne na drugu, javnost оstaje uskraćena za konkretne i precizne odgovore: ko je za šta nadležan, te ko je i da li je zakazao?
Iz Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine pojašnjavaju da su u okviru svojih nadležnosti ispoštovali sve procedure propisane zakonom. Potvrđuju da je stigla najava o dolasku delegacije iz Srbije radi obilježavanja godišnjice bitke na Kozari.
JOSIP BRKIĆ, zamjenik ministra vanjskih poslova BiH
“Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine ne odobrava i ne kontrolira boravak na teritoriji Bosne i Hercegovine, bilo kadeta bilo pripadnika oružanih snaga jer to rade nek druge institucije.”
Zakon o graničnoj kontroli Bosne i Hercegovine kaže da odobrenje za ulazak pripadniku stranih službi izdaje Granična policija Bosne i Hercegovine, uz saglasnost Ministarstva bezbjednosti, pod uslovom da to nije u suprotnosti s interesima Bosne i Hercegovine. Za ministra sigurnosti, sve po zakonu.
Kadeti su nosili vojnu uniformu druge države. Nisu imali odobrenje Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine, nisu ga ni trebali, tvrdi ministar Zukan Helez. Kaže da je riječ o kadetima, a to se podvodi pod obrazovanje i nije nadležnost ovog ministarstva. Dok reakcije ne prestaju, a odgovornosti se prebacuju, javnost bez odgovora na pitanje: ko je i da li je zakazao?
Analitičari pojašnjavaju da, bez obzira na to što se ne radi o vojnicima već kadetima, procedura je ista. Ona precizira da pripadnik oružanih snaga neke zemlje može boraviti na teritoriji Bosne i Hercegovine u uniformi samo ako su njegov boravak odobrile sve nadležne institucije, piše BHRT.
HAMZA VIŠĆA, vojni analitičar
“To znači, može biti tu ako je pozvan da učestvuje na nekom događaju koji organizuju Oružane snage Bosne i Hercegovine ili MUP, jedan drugi, treći… Može biti u uniformi ako je akreditovani vojni ataše, ataše ili dio njegovog ličnog štaba.”
Vojni analitičari pojašnjavaju da je ulazak vojnih lica, pa i kadeta, regulisan međudržavnim sporazumima između nadležnih ministarstva. A svako kršenje je udar na ustavni poredak Bosne i Hercegovine.
AHMED KICO, vojni analitičar
“Trebalo je ispoštovati međudržavne sporazume između ministarstava odbrane, ministarstava vanjskih poslova i Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Ovo je, bez obzira na sve, narušavanje integriteta i suvereniteta države Bosne i Hercegovine.”
Zamjenik ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine kaže da su isti kadeti u Bosni i Hercegovini boravili i u aprilu ove godine, ali da je to u javnosti ostalo neopaženo.