Magazin

Naučnici su postigli samoodrživu nuklearnu fuziju, ali postoji problem

Naučnici su potvrdili da su prošle godine, po prvi put u laboratoriju, postigli fuzijsku reakciju koja se sama održava (umjesto da se gasi) – čime smo se približili repliciranju hemijske reakcije koja pokreće Sunce.

FOTO: MHI.COM/PRINTSCREEN
FOTO: MHI.COM/PRINTSCREEN

Međutim, nisu tačno sigurni kako ponovo stvoriti eksperiment. Nuklearna fuzija događa se kada se dva atoma spoje i stvore teži atom, oslobađajući ogroman nalet energije u procesu.

To je proces koji se često nalazi u prirodi, ali ga je vrlo teško ponoviti u laboratoriju jer je potrebno okruženje visoke energije da bi se reakcija odvijala.

Sunce stvara energiju pomoću nuklearne fuzije – spajanjem atoma vodika kako bi se stvorio helij.

U umjetnim okruženjima ovdje na Zemlji, toplina i energija nastoje pobjeći kroz mehanizme hlađenja kao što su rendgensko zračenje i provođenje topline.

Kako bi nuklearnu fuziju učinili održivim izvorom energije za ljude, naučnici prvo moraju postići nešto što se zove ‘zapaljenje’, gdje mehanizmi samozagrijavanja nadjačavaju sav gubitak energije. Nakon što se postigne paljenje, reakcija fuzije se sama pokreće.

Godine 1955., fizičar John Lawson stvorio je skup kriterija, sada poznat kao ‘Lawsonov kriterij paljenja’, kako bi se lakše prepoznalo kada je došlo do ovog paljenja.

Naučnici sada žele odrediti što je tačno potrebno za postizanje paljenja i kako eksperiment učiniti otpornijim na male greške. Bez tog znanja, proces se ne može povećati kako bi se stvorili fuzijski reaktori koji bi mogli napajati gradove, što je krajnji cilj ove vrste istraživanja.