Svijet

Nakon 4 mjeseca uvjeravanja kako Ukrajina dobiva rat, istina isplivava na vidjelo: Rusi ruše sve pred sobom

Propagandne maske padaju.

FOTO: LESZEK SZYMANSKI/EPA
FOTO: LESZEK SZYMANSKI/EPA

Nakon četiri mjeseca masovnog uvjeravanja svojih građana i čitatelja da Ukrajina dobiva rat protiv Rusije, zapadni političari i mediji konačno su počeli priznavati neugodnu terensku istinu ruska vojska neumoljivo osvaja sela i gradove istočne Ukrajine, uz katastrofalne gubitke ukrajinske vojske.

Višemjesečni neumjereni i neutemeljeni optimizam u pogledu ukrajinskih šansi da se othrva ruskoj armadi počeo je ustupati mjesto bolnijem, ali realističnijem pristupu stvarnosti. Brutalni rat u Ukrajini sada i medijski postaje jednosmjerna ulica – Rusi napreduju, Ukrajinci se povlače.

Jedan od prvih zapadnih analitičara koji se odvažio javno priznati da Ukrajina gubi rat bio je Scott Boston, viši obrambeni analitičar u američkom think-tanku RAND Corporation, koji blisko surađuje s vojskom SAD-a. Ako pod “gubitkom” mislite da Ukrajina ne djeluje kao da može povratiti svoj teritorij i istjerati Rusiju sa svog teritorija, onda da, to je poštena procjena: oni gube – izjavio je Scott 16. juna za Radio Slobodnu Evropu.

FOTO: GEORGE IVANCHENKO/EPA
FOTO: GEORGE IVANCHENKO/EPA

Da se rat okreće u Putinovu korist, nekoliko dana potom priznao je i bivši zapovjednik britanske vojske, umirovljeni general Richard Barrons: Kratkoročno gledajući, čini se da je tako. Rusija je zasad zauzela tek nešto manje od četvrtine Ukrajine. Rusi znaju da Ukrajinci nemaju vojne kapacitete da ih potjeraju iz zemlje te osjećaju da se svijet polako umara gledajući posljedice rata – rekao je general Barrons za TV kuću Sky News.

ILUZIJE O PADU KIJEVA

Koji dan ranije o dramatičnim gubicima ukrajinske vojske za isti medij je govorio i zapovjednik elitne jedinice ukrajinskih marinaca (kojeg je britanska TV kuća predstavila kao “komandanta Oleksandra”) raspoređenih u Donbasu, gdje je ukrajinska vojska pod vodstvom NATO instruktora osam godina gradila višeslojni armirani obrambeni kompleks.

I NATO operativci i ukrajinski generali smatrali su da Rusi ne mogu probiti tu gusto strukturiranu obranu (koju mnogi vojni analitičari uspoređuju s Maginotovom linijom iz Drugog svjetskog rata, koja se također smatrala neprobojnom), ali su riječi ukrajinskog komandanta raspršile tu iluziju. Razgovarajući s britanskim novinarima u blizini Sjeverodonecka – koji je tih dana pao u ruske ruke – on je priznao da je jezgra njegovih vojnika, koji su se zajedno borili od 2018., sada izgubljena: Moja jedinica je bila 100 posto sastavljena od profesionalnih vojnika koji imaju veliko iskustvo. Sada ih je 80 posto ubijeno ili onesposobljeno zbog teških ozljeda – rekao je zapovjednik ukrajinskih marinaca.

FOTO: ROMAN PILIPEY/EPA
FOTO: ROMAN PILIPEY/EPA

Konačno, neugodnu realnost morao je priznati i američki državni sekretar Antony Blinken, koji je 24. juna u Berlinu, za vrijeme samita zemalja G7, izjavio da Zapad zabrinuto prati uspjehe ruske vojske u Donbasu: Nedavni izvještaji da je Rusija ostvarila ograničene vojne dobitke u istočnoj Ukrajini izazivaju zabrinutost u Europi i šire u pogledu razvoja situacije – kazao je Blinken.

Čitajući ove izjave, prosječno informirani evropski građanin mogao bi zaključiti da se nakon četiri mjeseca neizvjesnih borbi ratna sreća okrenula na rusku stranu. No, u stvarnosti do preokreta nije došlo na bojnom polju, nego u – zapadnom izvještavanju. Naprosto, ruska vojska napreduje već mjesecima, ali zapadni građani tek sada bivaju informirani o tome.

S početkom agresije na Ukrajinu Zapad je blokirao ruske medije, s obrazloženjem da svoje građane želi zaštititi od propagande Kremlja. No time su građani zapadnih zemalja postali izloženi službenom narativu koji je prešućivao ili umanjivao ukrajinske gubitke, a preuveličavao gubitke ruske vojske, uz istovremeno prešućivanje ruskih vojnih uspjeha.

Mnogi građani Evrope tako nikad nisu saznali da su već u prvim satima “specijalne vojne operacije” – kako Moskva naziva agresiju na Ukrajinu – ruske rakete uništile većinu ukrajinske avijacije i mornarice, te značajne dijelove protuzračne odbrane, nakon čega je bilo jasno da će se napadnuta zemlja teško obraniti od nadmoćnog agresora, uz sav herojski otpor ukrajinskih branitelja.

Iluzija o vojnom porazu Rusije dobrim se dijelom temeljila na činjenici da ruska vojska nije uspjela zauzeti Kijev u prva 72 sata, kako su navodno najavljivali iz Moskve. Međutim, iz Moskve nikad nije ni stigla takva prognoza – tezu da će “Kijev pasti za tri dana” plasirale su britanska obavještajna služba i američki Institut za proučavanje rata (ISW).

S tim u vezi, prvi tjedni ruske agresije, obilježeni haotičnim kretanjem ruskih tenkovskih kolona u okolici Kijeva, u zapadnim su medijima interpretirani kao pouzdani znakovi da je ruska vojska dezorijentirana i u rasulu, dok su zapravo ruske snage time vezale desetine hiljada ukrajinskih vojnika za Kijev, obavivši za to vrijeme terenske radnje neophodne za opkoljavanje ukrajinske vojske u Donbasu.

I tada su nezavisni vojni analitičari i umirovljeni zapadni oficiri upozoravali da se radi o ruskoj strategiji koja će uskoro rezultirati okupacijom Donbasa, ali ti glasovi nisu mogli prodrijeti u medijski mainstream Zapada.

UKRAJINA KAO KUBA

Recimo, umirovljeni američki pukovnik Douglas Macgregor – koji je za Trumpove administracije bio viši savjetnik američkog ministra odbrane – još je u martu, u intervjuima za nezavisni medijski projekt Greyzone i TV kuću Fox, ustvrdio da je “ovaj rat već završen”, odnosno da je “Ukrajina izgubila ovaj rat”: Rat je, za sve namjere i svrhe, odlučen. Cijela operacija od prvog dana bila je usmjerena na uništavanje ukrajinskih snaga. To je uglavnom učinjeno. Gotovo sve ukrajinske trupe na jugoistoku su već opkoljene – rekao je tada američki pukovnik.

Istaknuvši da je Rusija u velikoj mjeri već tada postigla svoj cilj neutraliziranja ukrajinske vojske, Macgregor je ustvrdio da je “propaganda na Zapadu stvorila lažna očekivanja ukrajinskog uspjeha”, odnosno da zapadne vlade pogrešno vjeruju kako namjerno spori napredak ruskih snaga – osmišljen da se smanje vlastite i civilne žrtve – odražava rusku vojnu slabost.

Ovo usporeno napredovanje Rusa daje lažnu nadu Ukrajincima (…), ali su to prihvatili i ljudi na Zapadu, nastojeći uvjeriti svijet da je ruski poraz u tijeku, dok je na terenu u stvari suprotan slučaj – rekao je Macgregor, dodavši da medijsko izvještavanje o borbama “ignorira ovu realnost” i daje sliku ruske vojske koja je “nesposobna” jer nije osvojila Kijev za tri dana.

Vrlo je očito da Washington želi da se ovo nastavi što je duže moguće, u nadi da će Rusija biti uništena. Jednostavno ne vidim da se to događa. Problem je što na Zapadu nema istine. Postoji želja i utisak o uspjehu Ukrajinaca koji se ne slažu s onim što vidimo na terenu – ustvrdio je pukovnik Macgregor još prije tri i pol mjeseca, ali takve ocjene tek sada dolaze do evropskih građana, piše Slobodna Dalmacija.

Prihvati notifikacije