Sarajevo

Naida Hota-Muminović: Moramo se stalno pitati kakav vrijednosni sistem gradimo za nas i našu djecu

Ministrica obrazovanja Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović (NiP) izrazila je zabrinutost zbog strašne tragedije koja se desila jučer u Beogradu.

FOTO: FACEBOOK / NAIDA HOTA-MUMINOVIĆ
FOTO: FACEBOOK / NAIDA HOTA-MUMINOVIĆ

“Izražavamo saosjećanje porodicama žrtava i školskoj zajednici. Strašna je pomisao da su se ovakve devijantne pojave desile tu u regionu. Kao odrasli moramo se stalno pitati kakav vrijednosni sistem gradimo za nas i našu djecu. U kakvom okruženju odrastaju naša djeca? Pružamo li dovoljno u radu sa učenicima? Kreiramo li dovoljno dobre javne politike?

Ministarstvo za odgoj i obrazovanje posebnu pažnju posvećuje prevenciji nasilja nad i među djecom i razvoju nulte stope tolerancije na nasilje u školskim zajednicama kao i temama usmjerenim na dobrobit i zaštitu učenika.

Dva važna pravilnika – Pravilnik o vođenju evidencije o neprihvatljivim oblicima ponašanja i zaštite učenika i Pravilnik o načinu i obliku provođenja odgojno-obrazovne podrške i stručnog tretmana donesena 2019. godine u stalnoj su primjeni u našim osnovnim školama, a tiču se sekundarne prevencije. Naši nastavnici i stručni saradnici prate i blagovremeno reaguju na sve faktore rizika koje uoče.

Pročitajte još

Smatramo važnim istaći da prvi put u školskoj 2022/2023. godine sve osnovne i srednje škole imaju zaposlene psihologe i pedagoge, a jedan broj škola i socijalne radnike.

Kako bi se učenicima mogla pružiti adekvatna i kontinuirana stručna podrška, realizirali preventivni programi i provodile aktivnosti usmjerene na zaštitu i sigurnost učenika Vlada Kantona Sarajevo odobrila je zapošljavanje na neodređeno radno vrijeme 77 psihologa (osnovne i srednje škole) i 18 socijalnih radnika.

Od oktobra 2022. godine po prvi put smo formirali Mobilni stručni tim za krizne intervencije i pružanje savjetodavne podrške odgojno-obrazovnim ustanovama u prevenciji nasilja/neprihvatljivih oblika ponašanja i zaštiti učenika u kriznim situacijama, koji broji pet stručnih lica iz oblasti koje se odnose na zaštitu učenika.

Već treću godinu zaredom provodimo istraživanje o faktorima stresa kod djece i učenika, nastavnika i roditelja. Na bazi nalaza istraživanja dajemo smjernice za rad školama i planiramo stručna usavršavanja. Iza nas je veliki broj sati stručnog usavšavanja.

U saradnji sa Institutom za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja, Ministarstvom unutrašnjih poslova, VSTV-om, Udruženjem “Narko NE”, Udruženjem “EMMAUS”, Porodičnim savjetovalištem i drugima realizirali smo stručna usavršavanja namijenjena direktorima, pedagozima, psiholozima, socijalnim radnicima i nastavnicima, a teme su usmjerene na prevenciju neprihvatljivih oblika ponašanja i zaštite učenika.

Kroz sistem odgoja i obrazovanja nastavit ćemo snažno pružati podršku i provoditi programe prevencije. Naši prosvjetni radnici rade posvećeno i sa velikom pažnjom.

Samo zajedno, sinergijski, svi – porodica, vrtić, škola, mediji, komšiluk, službe socijalne zaštite, policija, tužilaštvo i sudovi, vjerske zajednice, vladin i nevladin sektor, samo zajedno možemo izgraditi dobro, zdravo i humano društvo. Takvo društvo ima visok stepen otpornosti na sve devijantne pojave.“Ako dijete zna raditi naprednu matematiku, govori tri jezika, ima najbolje ocjene, ali ne zna upravljati emocijama, ne zna mirno rješavati konflikte, niti se nositi sa stresom, ništa od ovog prethodno nabrojanog neće biti važno.”, poručila je Hota-Muminović.

Prihvati notifikacije