Ipak, čini se da je situacija na Santorinu znatno drugačija nego što je prikazuju društvene mreže.
Ljeto u Europi su obilježili protetsi protiv masovnog turizma. Najviše se prosvjeduju u Španiji gdje je tokom jula hiljade ljudi izašlo na ulice da bi izrazili svoje nezadovoljstvo zbog negativnog utjecaja koji masovni turizam ima na kvalitetu njihovih života.
Posljedice masovnog turizma vidimo i u Hrvatskoj, te je u posljednjih 10 godina brojne ljude koštao krova nad glavom. Vlasnicima nekretnina se više isplati iznajmljivati turistima, pa se okolno stanovništvo koje ne može plaćati cijene najma prisiljeno snalaziti. U Hrvatskoj se često vraćaju roditeljima, dok je u drugim mediteranskim zemljama sve više onih koji žive u kamperima ili čak i u automobilima.
Santorini je jedna od najpopularnijih europskih turističkih destinacija. Ovaj vulkanski otok, koji ima samo 15 500 stanovnika, prošle godine je zabilježio oko 3,5 miliona dolazaka, a očekuje se da će ih više doći ove godine. Zbog svojih upečatljivih pejzaža, Santorini je prozvan “Instagram otokom”, a slike s ovog otoka na društvenim mrežama izgledaju čarobno čak i bez filtera.
Međutim, lokalno stanovništvo, koje broji oko 15 hiljada ljudi, suočava se s izazovima prekomjernog turizma. Tokom ljetnih mjeseci, uske ulice i vile na klisurama preplavljene su turistima, onemogućujući normalan svakodnevni život. No, nakon što padne mrak, otok se često pretvori u grad duhova, piše CNN.
Nikos Zorzos, čelni čovjek Santorinija, predložio je ograničenje broja kruzera koji mogu pristati na otok na dnevno najviše 8000 posjetitelja. Njegov prijedlog podržao je i grčki premijer Kyriakos Mitsotakis, koji planira uvesti ovo ograničenje do 2025. godine, piše Dnevno.hr.
Gianluca Chimenti, žitelj Santorinija i turistički vodič, tvrdi da društvene mreže stvaraju pogrešan dojam o broju turista na otoku. Iako su gužve neizbježne tokom vrhunca sezone, izvan tog perioda otok često izgleda pust. Chimenti ističe da je ovo najgora sezona ikad, s hotelskom popunjenošću smanjenom za 70% u odnosu na normalnu sezonu.
Infrastruktura otoka nije prilagođena tolikom broju ljudi, a lokalne tvrtke trpe velike gubitke. Fotografske slike prenapučenih ulica odvraćaju ljude od posjeta Santoriniju izvan sezone, stvarajući dodatne probleme. Međunarodno udruženje operatera kruzera (MUOK) razgovaralo je s grčkim ministrom pomorstva i otočne politike Christosom Stylianidesom o unaprjeđenju infrastrukture i smanjenju pritiska na otok.