Magazin

Mlade majke imaju veći rizik od srčanog i moždanog udara, pokazala britanska studija

Mlade majke i one koje imaju više djece izložene su većem riziku od srčanog i moždanog udara, pokazalo je istraživanje.

FOTO: NEWS.NORTHWESTERN.EDU
FOTO: NEWS.NORTHWESTERN.EDU

Znanstvenici su otkrili kako žene koje su rano dobile menstruaciju, rodile prvo dijete dok su bile mlade i koje imaju više djece imaju veću vjerovatnoću da će imati kardiovaskularne probleme, prenosi Daily Mail.

Stručnjaci sugeriraju da bi doktori trebali uzeti u obzir ove činioce zajedno s konvencionalnim rizicima, kao što su loša prehrana i nedostatak fizičke vježbe, kada procjenjuju mogućnost srčanih problema kod žena.

Upozorili su da liječenje srčanih problema, kao bolesti koja uglavnom pogađa muškarce, žene košta života. Koronarna bolest srca ubije dvostruko više žena nego rak dojke svake godine, s više od 800.000 žena u Ujedinjenom Kraljevstvu koje se bore s tom bolešću.

U najvećoj studiji kako reproduktivni činioci mogu utjecati na zdravlje srca žena, istraživači s Imperial Collegea London, Cambridgea i Yale School of Public Health analizirali su podatke koji uključuju više od 100 hiljada žena.

Otkrili su da su raniji prvi porod, veći broj živorođene djece i ranije menstruacije povezani s većim rizikom od fibrilacije atrija, bolesti koronarnih arterija, zatajenja srca te moždanog udara. Međutim, nije bilo povezanosti između dobi u kojoj dolazi menopauza i kardiovaskularnih bolesti. Žene se često pogrešno karakteriziraju kao osobe s niskim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, što dovodi do kašnjenja u dijagnozi, kažu autori istraživanja.