Svijet

Misterija postaje sve veća: Kome najviše odgovora smrt Darije Dugine? Odgovor je frapirao javnost

Dok misterij i dalje okružuje ubistvo Darije Dugine, kćerke utjecajnog saveznika ruskog predsjednika Putina, mnogi sve češće ističu mogućnost da Putin lično ili ruske tajne službe stoje iza eksplozije u kojoj je ona ubijena.

FOTO: 
MAXIM SHIPENKOV/EPA
FOTO: MAXIM SHIPENKOV/EPA

Daria Dugina (29), kćerka ruskog političkog komentatora i neslužbenog ideologa kremaljskog režima, poginula je prošlu subotu u eksploziji automobila na periferiji Moskve. Ocu joj se pripisuje da je bio ključni arhitekt ruske invazije na Ukrajinu.

Brojne optužbe kružile su nakon njezine smrti, navodi Newsweek. Ruska sigurnosna služba FSB nakon kratke istrage ustvrdila je da je u njezino ubistvo umiješana ukrajinska državljanka koja je u nedjelju pobjegla u Estoniju. Ukrajina je demantovala bilo kakvu umiješanost.

Bivši ruski zastupnik Ilja Ponomarev ustvrdio je da su Duginu ubili ruski partizani iz takozvane Nacionalne republikanske armije, te da su i Dugin i njegova kćerka bili mete. Tvrdio je da je cilj ove grupacije “svrgnuti” i “uništiti Putina”.

Neki analitičari su plasirali tezu da je Dugininu smrt možda isplanirao lično Putin, iako nema konkretnih dokaza koji bi poduprli tu teoriju, jednako kao ni ostale. Tom Tugendhat, britanski član parlamenta, sugerisao je da je Putin možda time ciljao svog donedavnog partnera Dugina zbog njegovih nedavnih kritika upućenih Kremlju. Newsweek je zamolio nekoliko stručnjaka da procijene vjerodostojnost te, i ostalih teorija.

FSB krivotvorio dokumente

Sergej Sumlenny, njemački politički stručnjak za Rusiju i istočnu Evropu, rekao je kako vjeruje da je verzija Duginina ubistva plasirana iz Kremlja “potpuno lažna”. “To je apsolutno izvan zone vjerodostojnosti”, rekao je, ukazujući što je sve FSB izveo u pokušaju da za atentat okrivi ukrajinsku državljanku koja je navodno stigla u Rusiju u julu sa svojom kćeri, unajmila stan u istom gradeći kao Dugina i špijunirala je prije postavljanja bombe u auto. FSB je objavio navodnu fotografiju ukrajinske državljanke u putovnici, kao i snimke koje je navodno prikazuju u Rusiji. Analitičari podataka ubrzo su na Twitteru ukazali da je dokument fotošopiran i krivotvoren.

FOTO: 
MAXIM SHIPENKOV/EPA
FOTO: MAXIM SHIPENKOV/EPA

Sumlenny je sugerirao da su te optužbe dio FSB-ove “standardne kampanje dezinformiranja nakon svakog događaja”. Zašto to čine? Zato što žele pokvariti daljnju raspravu. Žele da se javnost bavi tim suludim verzijama događaja kako bi potrošila dragocjeno vrijeme na njihovo razobličavanje.

Njemački analitičar sumnja i da postoji podzemna partizanska skupina NRA iz druge teorije o atentatu, te sugeriše da bi i to mogla biti izmišljotina FSB-a. Rusija je država s vrlo jakim nadzorom, tumači, i ima puno doušnika među svim potencijalnim skupinama. U novijoj historiji u Rusiji nije bilo terorističkih mreža, osim nekih islamskih terorističkih skupina na sjevernom Kavkazu. Sve druge terorističke skupine koje su postojale bile su tvorevine FSB-a, naveo je, agenti Kremlja infiltrirali su se u svaku nasilničku grupaciju i s vremenom je kontrolirali. Neke su i sami izmislili i kreirali, poput “nepostojeće” terorističke skupine Set, za koju ruske vlasti tvrde da planira svrgnuti vladu.

Nepostojeća teroristička organizacija Set

I utamničeni ruski opozicioni čelnik Aleksej Navaljni je grupu Set opisivao kao “fiktivnu terorističku organizaciju”. Misliti da se u Rusiji nenadano pojavio neki antiputinovski liberalni proevropski pokret u koji nije infiltriran FSB, a koji ima vještine sastaviti bombu, staviti je u auto i aktivirati na daljinu je naivno jer je to nemoguće. Ova teorija FSB-u odgovara i jer će preko teze o underground pokretu otpora najlakše razbiti i ocrniti stvarnu opoziciju svom gazdi.

Ruslan Trad, istraživač sigurnosti u američkom think tanku Atlantic Council, izjavio je Newsweeku kako je očito da je ubistvo Dugine stvorilo val potrebnog bijesa u Rusiji, i to šest mjeseci nakon početka rata protiv susjedne Ukrajine. Uloga Aleksandra Dugina u stvaranju aktualne mitologije Kremlja za Euroaziju i takozvani ‘ruski svijet‘ je ionako već završila i on može biti žrtvovan bez ikakvih bojazni. Ruska država i njezini opunomoćenici već dugo koriste ubojstva u političke svrhe, i ovo neće biti zadnja takva epizoda u ruskoj povijesti. Nijedna sigurnosna agencija koja analizira ovu smrt ne bi smjela isključiti interni nalog Putinova režima kao najvjerodostojniju i najlogičniju tezu.

Trad je primijetio i da je već dugo postojala napetost između Dugina, koji je bio glavni zagovornik rata i aneksije Krima 2014., i FSB-a, koji je donedavno vodio velike operacije u Ukrajini.

“Dugin u više navrata optužuje rusku agenciju da ne radi kako treba i da im propadaju vojne operacije. A Putin je istodobno pod Duginovim utjecajem — on je jedan od njegovih glavnih duhovnih savjetnika i nadahnjuje ga, što svi u Kremlju znaju. Dugina je možda baš htio ubiti FSB kako bi na njegovoj žrtvi pokrenuo kampanju za intenziviranje rata, pojačao ratne psihoze, eliminirao posljednje ostatke opozicije i nadahnuo sve koji se za to žele osvetiti.

‘Za takvo što idealna je slika mlade nevine djevojke koju su ubili zli nacisti iz Ukrajine. Moram priznati da je to marketinški jaka slika”, slaže se s američkim analitičarem i njegov njemački kolega Sumlenny.

Ruska ambasada u Sjedinjenim Državama jučer je službeno osudilo svaku pomisao da su ruske vlasti “odgovorne za smrt vlastite građanke i istinskog patriote”, piše Slobodna Dalmacija.

Prihvati notifikacije