Kultura

Međunarodni dan glasa skreće pažnju na bolesti i anomalije glasnica

Edukativna platforma za izvođačke umjetnosti iMTM Sarajevo, povodom obilježavanja 16. aprila - Svjetskog dana glasa koji se održava pod motom "Your Voice Matters", organizirat će u Sarajevu prvu dvodnevnu naučnu i umjetničku konferenciju "Međunarodni dan glasa", na kojoj će gostovati renomirani vokalni i dramski pedagozi, fonetičari i fonijatri iz BiH, USA, Velike Britanije, Italije, Hrvatske i Srbije.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Direktorica iMTM Sarajevo edukativne i produkcijske platforme za izvođačke umjetnosti te viša asistentica na predmetu Glas Akademije scenskih umjetnosti UNSA Alma Ferović-Fazlić istaknula je za Fenu da je kao koordinatorica za BiH uime organizacije World Voice Day željela skrenuti pažnju na važnost glasa uopće i tim povodom okupiti profesionalce iz BiH, Hrvatske, Srbije, Italije, Amerike i Velike Britanije.

– Tokom dva dana na konferenciji ćemo govoriti o svim oblastima koje se tiču brige o glasu i glasovne obuke, a prisustvovat će i studenti Muzičke akademije i Akademije scenskih umjetnosti, a imamo najave i sa Filozofskog fakulteta i Medicinskog fakulteta. To me posebno raduje jer glas je ono što nas sve povezuje i svi ga svakodnevno koristimo, samo u različite svrhe – ustvrdila je ona.

Ferović-Fazlić navodi da je ideja o obilježavanju Svjetskog dana glasa začeta u Brazilu 1999. godine, u  početku pod nazivom Nacionalni dan glasa Brazila.

– Nastala je kao rezultat zajedničke inicijative doktora, fonijatara i terapeuta, te učitelja jezika i profesora pjevanja, okupljenih oko “Brazilskog društva za laringologiju i glas”, kojim je predsjedavao dr. Nedio Steffen, sa željom da upozore na različite anomalije glasnica i bolesti čije rano prepoznavanje i otkrivanje može pružiti veće šanse za izlječenje – pojasnila je.

Ideju su slijedile Argentina i Portugal, a ubrzo Dan nacionalnog glasa Brazila postaje Internacionalni dan glasa. Potom i Američka akademija za otorinolaringologiju i maksilofacijalnu hirurgiju službeno prepoznaje ovu ideju 2002. godine, kada događaj dobija oficijelni naziv Svjetski dan glasa.

Bosna i Hercegovina pridružila se inicijativi 2019. godine.

Na konferenciji hibridnog karaktera će gostovati van.prof. Marina Petković Liker (Akademija dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu), red.prof.dr. Agota Vitkai Kučera (Akademija umetnosti Univerziteta u Novom Sadu), prof. Philip Raymond (Royal Academy of Dramatic Art, London, UK), vokalni trener i glumica Marta Woodhull (Singing for a living, Los Angeles, USA), vokalni trener i profesor pjevanja Francesco Mecorio (Francesco Mecorio Voice Studio, Italy, Hong Kong), red.prof. Emina Muftić (Akademija scenskih umjetnosti, Sarajevo, BiH) i otorinolaringolozi dr. Mersiha Bećirović i dr. Ilhana Šetić-Avdagić (Opća bolnica “Prim dr. Abdulah Nakaš”, Sarajevo, BiH).

Konferenciju organizira edukativna platforma za izvođačke umjetnosti iMTM Sarajevo, u saradnji sa Akademijom scenskih umjetnosti i Rektoratom Univerziteta u Sarajevu, uz podršku Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo.

Skup, koji će biti upriličen 17. aprila na Rektoratu UNSA te 18. aprila na Akademiji scenskih umjetnosti, namijenjen je pjevačima, glumcima, radijskim i TV voditeljima, profesorima i studentima umjetničkih akademija i medicinskih fakulteta, istraživačima u oblasti glasa te svim pojedincima, koje zanimaju naučni i umjetnički aspekti glasovne obuke.

Prihvati notifikacije