Sarajevo

Ko sedam decenija uređuje i sadi cvijeće u Sarajevu, a ko to sve finansira

Ne postoji nijedan kutak na zemlji, a da ga cvijeće ne može uljepšati. I kamo sreće da nam je više cvijeća, možda bi i osmijeha na licima bilo više.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Preduzeće koje na području Sarajeva već sedam decenija održava javne zelene površine je KJKP“Park“d.o.o.Sarajevo. Od formiranja Kantona Sarajevo, KJKP“Park“d.o.o. Sarajevo registrirano je kao kantonalno preduzeće kojemu je u nadležnost održavanja dodijeljeno 2,9 miliona metara kvadratnih javnih zelenih površina, a što obuhvata oko 37% javnih zelenih površina u KS.

Prema dostupnim informacijama KS trenutno ima cca 8 miliona metara kvadratnih javnih zelenih površina. Preduzeće Park javne zelene površine održava prema „Programu održavanja“ koji je najveći godišnji projekat ovog preduzeća, a realizira ga u sedam kantonalnih općina i to Stari Grad, Centar, Novo Sarajevo, Novi Grad, Ilidža, Vogošća i Trnovo. Realizacija Programa održavanja na površini od 2,9 miliona metara kvadratnih finansira se iz Budžeta Kantona Sarajevo kroz mjesečno fakturisanje realiziranih količina i faza rada.

Osim ove djelatnosti, Kanton Sarajevo kao osnivač, preduzeću Park dodijelio je još 10-ak djelatnosti poput održavanja javne rasvjete, RZC“Pionirska dolina“ i zoo vrt, rasadničku proizvodnju, prodaju i distribuciju hortikulturnih sadržaja, njegu i zaštita stabala, službu komunalnih redara, izgradnju novih zelenih površina, rekonstrukciju postojećih, sadnju zelenila, sanaciju i nadzor nad dječijim i sportskim igralištima i slično.

Pročitajte još

Nas je zanimalo koliko je do sad zasađeno cvijeća i koliko je u planu da se posadi? Koliko je novca izdvojeno za ovu namjenu?

Uređenje zelenih površina u smislu sadnje sezonskog cvijeća u cvjetne gredice radi se dva puta godišnje i to u mjesecu maju kada se vrši sadnja sezonskog jednogodišnjeg cvijeća i u oktobru kada se radi zamjena, odnosno sadnja sezonskog dvogodišnjeg cvijeća. Dok jedno cvijeće ukrašava zelene površine u našoj nadležnosti (napomena 2,9 miliona kvadrata) uporedo u našem rasadnicima u Nedžarićima i Sokolović Koloniji vrši se proizvodnja i uzgoj novog sezonskog cvijeća. Konkretno dok jednogodišnje cvijeće ukrašava zelene površine uporedu mi u rasadnicima proizvodimo i uzgajamo dvogodišnje i obrnuto.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

U jednom ciklusu sadi se oko 100.000 komada sezonskih cvjetova, međutim kroz određene projekte, saradnju sa općinama, organizacijama, kroz akcije i slično u jednom ciklusu Sarajevo biva uređeno sa puno većim količinama cvijeća. Inače navedene aktivnosti dio su našeg redovnog Programa održavanja kao najvećeg godišnjeg projekta i finansira se kroz naše redovno održavanje, odnosno kroz finansiranje djelatnosti za koju smo osnovni“, pojasnila je za Bosnainfo Aldijana Hamza iz KJKP Park.

Primijetili smo da se svake godine sade petonije preko puta zgrade Predsjedništva BiH, na osnovu čega, ko određuje ili cijena diktira koja vrsta cvijeća će biti posađena, sadeli se ruže koje su višegodišnje, pitali smo Aldijanu, a ona nam je dala zanimljive odgovore:

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

„Cvijeće petunije na lokaciji ispred zgrade Predsjedništva BiH, ako konkretno mislite na cvjetnu gredicu u Malom parku, nije zasađeno u istu sigurno u posljednjih sedam do deset godina. U cvjetnu gredicu ispred Predsjedništva BiH, kao i druge na površinama u KS na kojima Park ima nadležnost sezonsko cvijeće sadi se u dva navrata godišnje, a najčešće u posljednjih nekoliko godina to su vrste salvija, kadifica, begonia, ageratum iz ljetnog, a viole, belis, miozotis i drugo iz zimskog aspekta. Proizvodnja i uzgoj, pripremu za sadnju i slično shodno potrebama sa terena određuje se kroz Program održavanja, a vrši u našim rasadnicima i staklenicima u Nedžarićima, uz nadzor i certificiranje nadležnih institucija za ovu oblast.

Naravno da se sade i ruže, kao i sadnice trajnica, ukrasnog grmlja, žive ograde i slično i to kroz posebne projekte kako sa Vladom KS, tako i kroz godišnje sporazume o održavanju i uređenju manjih površina koja se realizira u saradnji i kroz sporazume sa općinama kao jedinicama lokalne samouprave, sa Gradom Sarajevom, sa državnim insitiucijama i slično“, ističe Aldijana Hamza za Bosnainfo.

Radne akcije izvode se svakodnevno, kako su radnici zadovoljni u KJKP Park, nedostaje li radnika, da li su u planu neke akcije da se i građani uključe u uređenje grada pitali smo KJKP Park:

„Naravno da zaposleni u preduzeću Park nastoje i konstantno teže da održavanje javnih zelenih površina bude bolje, sveobuhvatnije, više, ali u skladu sa onim što nam je dodijeljeno i čime raspolažemo znamo da svoje zadatke ispunjavamo maksimalno uspješno i da nam je cilj građanima pružiti najbolju uslugu. Kao i svake godine i tokom ove sezone preduzeće Park svoju radnu grupu pojačat će angažmanom osoba kroz određene projekte na poslovim higijene i održavanja komunalne čistoće, jer jednostavno potreba za tim aktivnostima tokom ljeta je veća i izraženija nego u zimskim mjesecima.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Akcije predproljetnog uređenje i pripreme zelenila za novu vegetativnu fazu završili smo polovinom marta. U martu, čak ranije u odnosu na Program (Programom predviđeno u aprilu) zbog vremenskih uslova i bujanja vegetacije počeli sezonu košnje trave. U punom kapacitetu smo svakodnevno na terenu, a o svim poslovima koje uradimo na dnevnoj bazi informišemo građane putem naših profila na društvenim mrežama (FB i Instagram), a izvještaji, novosti, značajniji i obimom veći projekti prezentiraju se i na web portalu, ali i putem medija.

Naravno u slučaju budućih akcija u kojima će biti angažirani i građani o istima ćemo na vrijeme kroz navedene komunikacijske kanale obavijestiti i pozvati Sarajelije da nam se pridruže.

Za sada je dovoljno da čuvaju uređene površine, da smeće iz domaćinstva ne ostavljaju u parkove i na zelene površine, da ne parkiraju na travnjake, da ne uništavaju i ne lome parkovski mobilijar, a uskoro se bliži nekoliko bitnih ekološkh datuma pa će i ekološke akcije u kojima zajedno sarađujemo i ove godine biti realizirane“, poručila je Aldijana Hamza za Bosnaifo.

Prihvati notifikacije