Svijet

Kina upozorila Kanadu da se ne miješa u problem Tajvana

Skupina kanadskih parlamentaraca u listopadu namjerava posjetiti Tajvan, što u Pekingu doživljavaju kao provokaciju.

FOTO: WIKIPEDIA
FOTO: WIKIPEDIA

Kina je upozorila Kanadu da će poduzeti “snažne mjere” ako se Ottawa bude miješala u spor oko Tajvana. 

Naime, skupina kanadskih parlamentaraca najavila je da će u listopadu posjetiti Tajvan, kojeg Kina smatra svojom odmetnutom pokrajinom.

Peking najavljuje mjere protiv Kanade, ali ne kaže koje

U Pekingu to doživljavaju kao provokaciju. Podsjećaju kanadske vlasti da je Tajvan dio Kine, iako vlasti u Pekingu ne nadziru taj otok.

“Pozivamo kanadsku stranu da se pridržava načela jedne Kine i poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Kine. Kina će poduzeti odlučne i snažne mjere protiv svake zemlje koja se pokuša umiješati ili narušiti suverenitet i teritorijalni integritet Kine”, upozorilo je u utorak kinesko veleposlanstvo u Ottawi, a prenosi Reuters.

Kineska strana nije navela koje mjere namjerava poduzeti.

Kanada priznaje NR Kinu, ali ima snažne veze i s ‘Republikom Kinom’ na Tajvanu

Kao i većina zemalja Zapada, Kanada službeno priznaje vladu u Pekingu i Narodnu Republiku Kinu. No, neslužbeno održava snažne veze s Tajvanom, čiji je službeni naziv “Republika Kina”.

Članovi kanadsko-tajvanske “skupine prijateljstva” u listopadu namjeravaju posjetiti Tajvan, najavila je prije nekoliko dana zastupnica u kanadskom parlamentu Judy Sgro.

U Ottawi tvrde da ta udruga ne prima pomoć kanadskog parlamenta. Ipak, već sama činjenica da su u njoj zastupnici u kanadskom parlamentu za Peking je, očito, bilo dovoljno da reagira.

Strah od kineske invazije na Tajvan

Tajvan je početkom kolovoza posjetila predsjednica Zastupničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi. Pelosi je najviše rangirani američki dužnosnik koji je posjetio Tajvan u posljednjih četvrt stoljeća.

Kina je na posjet Pelosi Taipeiju odgovorila pokretanjem najvećih ikad održanih vojnih vježbi u Tajvanskom tjesnacu. Svijet je strahovao da bi Kina mogla napasti Tajvan, i to u vrijeme dok su u fokusu zbivanja na istoku Europe, gdje ratuju Rusija i Ukrajina.

Tajvan priznaje još samo 14 država 

Nakon poraza u građanskom ratu, na Tajvan se 1949. godine sklonio dotadašnji kineski predsjednik Čang Kai-šek s dijelom poražene vojske i uprave te pripadnicima svoje stranke Kuomintang. Iz Taipeija je nastavio vladati “Republikom Kinom”, koja se svela na Tajvan i okolne otoke, dok je na kopnu proglašena NR Kina.

Tajvan je sve do 1971. godine u Ujedinjenim narodima (UN) predstavljao cijelu Kinu, nakon čega je mjesto morao prepustiti Pekingu. Do danas je izgubio i najveći dio međunarodnih priznanja pa “Republiku Kinu” na Tajvanu sada priznaje samo 14 država, među kojima je i jedna europska – Vatikan.

SAD je 1979. godine priznanje prebacio s Taipeija na Peking, priznavši NR Kinu kao jedinu legalnu kinesku vlast. No, Washington je nastavio razvijati odnose s Tajvanom kojeg smatra jednim od svojih vodećih saveznika na Dalekom istoku.

Američki predsjednik Joe Biden poručio je početkom godine da će SAD braniti Tajvan ako ga Kina napadne.

Napeti odnosi u Tajvanskom tjesnacu

Politički odnosi Pekinga i Taipeija vrlo su napeti i često na rubu izbijanja rata. Tajvan je odbio prijedloge koji su dosad stizali iz Pekinga o ujedinjenju po modelu “jedna zemlja – dva sustava”, koji je primijenjen na dekolonizaciju Hong Konga i Macaua. Unatoč tome, u Washingtonu procjenjuju da se Kina najvjerojatnije neće odlučiti vojnim putem integrirati Tajvan.

Tajvan je demokratska zemlja s vrlo snažnom ekonomijom. Jedan je od vodećih proizvođača čipova u svijetu.

Kina je, s druge strane, jednostranačka država u kojoj je vlast u rukama Komunističke partije. No, posljednjih 40-ak godina Kina se snažno otvorila svijetu i danas je druga po veličini ekonomija svijeta. Stalna je članica Vijeća sigurnosti UN-a i ima vrlo jaku vojsku te nuklearno oružje.

Prihvati notifikacije